Zarządzający prognozują dwucyfrowy wzrost rynku akcji w 2023 roku

opublikowano: 09-12-2022, 10:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Topowi światowi zarządzający pieniędzmi oczekują dwucyfrowego wzrostu globalnego rynku akcji w przyszłym roku po tegorocznym spadku, największym od 2008 roku, informuje Bloomberg.

Agencja przeprowadziła sondaż wśród zarządzających, m.in. z BlackRock, Goldman Sachs Asset Management i Amundi. Przekonanie, że szczyt inflacji minął i oczekiwanie na zmianę tonu Fed skłoniło 71 proc. do prognozowania wzrostu rynku akcji w przyszłym roku. Przeciętnie szacują go na 10 proc. Spadek rynku akcji prognozuje 19 proc. uczestników sondażu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Nawet jeśli stoimy w obliczu recesji i spadku zysków, to już zostało to częściowo uwzględnione w cenach w 2022 roku – powiedziała Bloombergowi Pia Haak, szefowa inwestycji w Swedbank Robur, największej szwedzkiej firmie zarządzającej funduszami.

MSCI All-Country Index zmierza do zakończenia roku największą stratą od 2008 roku. Obecnie wynosi 17,8 proc. Bloomberg zwraca uwagę, że nawet 10 proc. wzrost w 2023 roku oznaczałby mniejsze odbicie po spadku od osiągniętego m.in. w 2009 czy 2019 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane