Zarządzanie Lewe zwolnienia

DCZ
opublikowano: 27-05-2011, 00:00

Z kontroli przeprowadzonych przez ZUS wynika, że w pierwszym kwartale tego roku 9,7 tys. pracowników przebywających na zwolnieniu było zdolnych do pracy. ZUS wstrzymał lub cofnął świadczenia chorobowe na kwotę 41 mln. zł. W wyniku kontroli liczba fałszywych zwolnień w ostatnich latach spada, ale Pracodawcy RP uważają, że jedynym na to sposobem jest zapewnienie sprawnego i efektywnego systemu kontroli. Alarmują, że nadużywanie prawa do zwolnień lekarskich uderza w pracodawców. Nieobecnemu pracownikowi firma wypłaca wynagrodzenie przez pierwsze 33 dni choroby i pokrywa koszty związane z zastąpieniem takiej osoby. Dlatego Pracodawcy RP postulują skrócenie tego okresu do 14 dni, co — jak twierdzą — pozwoliłoby zaoszczędzić przedsiębiorcom 2,5 mld zł.

Możliwość przeprowadzenia formalnej kontroli zwolnienia i sposobu jego wykorzystania przez pracodawców mają firmy, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. Często jednak jest to nierealne, bo pracodawca może oddelegować do takich kontroli tylko własnych pracowników. A skontrolować można wyłącznie pracownika, który przebywa w domu. Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej osób mogą o kontrole poprosić ZUS, który jednak na ogół reaguje dopiero po 33 dniach, czyli sam zaczyna wypłacać zasiłek.

Według Pracodawców RP skuteczny mógłby być elektroniczny system kontroli zwolnień proponowany przez ZUS. Lekarze wystawialiby zwolnienia w formie dokumentu elektronicznego, automatycznie przesyłanego do pracodawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu