Zarządzanie w grupie kapitałowej — organizacja

Materiał partnera cyklu
16-04-2012, 00:00

Procesy w firmie

Nie istnieje jeden, wzorcowy schemat organizacji biznesu dla grup kapitałowych, gdyż każda grupa jest inna i różne są formy współpracy między podmiotami.

Razem, ale niezależnie

Model szczególnie popularny w fazie tworzenia grupy polega na dużej niezależności spółek. Zakres powiązań ogranicza się do przesyłania spółce matce danych finansowych. Ujednolicenie procesu wymiany tych danych może przełożyć się na usprawnienie raportowania w całej grupie.

Standaryzacja procesów

Często spółki dobierane są z myślą o tworzeniu uzupełniających się podmiotów. Zastosowanie wówczas wspólnych rozwiązań pozwala łatwiej organizować procesy oraz przenosić praktyki i pomysły. To duży plus dla całej organizacji z dwóch stron — dla zarządzających grupą, ale też dla nowych podmiotów. Wejście do grupy kolejnej spółki nie jest już problemem organizacyjnym. Nowa spółka musi wprowadzić pewne zmiany, ale przejmuje już jednak gotowe i, co ważne, sprawdzone schematy.

Centra obliczeniowe

Czasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się centralizacja działań. Tworzone jest centrum, które realizuje pewne zadania dla wszystkich podmiotów. Jest to pomysł na optymalizację kosztów, gdyż spółki nie muszą robić pewnych prac niezależnie i równolegle. Procesy obsługiwane w ten sam sposób i w jednym miejscu to lepiej zorganizowana i szybciej pozyskana informacja zarządcza. Centralizacja najczęściej dotyczy obsługi finansowej, księgowej czy kadrowo-płacowej.

Czasem największe korzyści przynosi wydzielenie np. organizacji sprzedaży, procesów logistycznych. Wspólny ośrodek zaopatrzenia pozwala zamawiać produkty jako grupa, co wzmacnia pozycję negocjacyjną. Warto zatem centralizować procesy. Obszary takich działań należy wybierać zależnie od rodzaju biznesu i struktury grupy. Stworzony model często dobrze jest „uszczelnić” rozwiązaniem informatycznym, które nie tylko wesprze obsługę procesów, ale także zagwarantuje, że dany pomysł na grupę będzie realizowany.

Renata Łukasik członek zarządu Macrologic

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zarządzanie w grupie kapitałowej — organizacja