Zarzuty dla doradcy prawnego Stokłosy, zatrzymanie dyrektor finansowej firmy

(Marek Druś)
opublikowano: 08-12-2006, 13:27

Zarzuty dotyczące korupcji przedstawiła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zatrzymanemu w środę doradcy prawnemu pilskiego biznesmena Henryka Stokłosy, 67-letniemu Marianowi J. Zatrzymana została też dyrektor finansowa firmy Stokłosy - poinformowała w piątek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

Zarzuty dotyczące korupcji przedstawiła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zatrzymanemu w środę doradcy prawnemu pilskiego biznesmena Henryka Stokłosy, 67-letniemu Marianowi J. Zatrzymana została też dyrektor finansowa firmy Stokłosy - poinformowała w piątek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

Kobietę zatrzymano w czwartek wieczorem, Mazur nie chciała jednak ujawnić żadnych szczegółów. Poinformowała, że wobec Mariana J. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. zł i zabezpieczenie na poczet przyszłych kar w wysokości 150 tys. zł.

Mariana J. zatrzymali policjanci warszawskiego Centralnego Biura Śledczego w Wągrowcu (Wielkopolskie), w związku z śledztwem prowadzonym w sprawie afery korupcyjnej w Ministerstwie Finansów. W jego ramach prokuratura sprawdza m.in. czy Stokłosa uzyskiwał wielomilionowe umorzenia podatkowe dzięki skorumpowanym urzędnikom resortu.

W maju doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie. Zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień w związku z przyjęciem łapówek (za co grozi do 12 lat więzienia) postawiono m.in. byłemu dyrektorowi departamentu systemu podatków ministerstwa, naczelnikowi wydziału ds. doradztwa podatkowego i byłemu szefowi departamentu podatków bezpośrednich.

Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zatrzymani tworzyli w resorcie w latach 1994-2004 tzw. przestępczy układ i za łapówki załatwiali zwolnienia podatkowe dla firm. Zdaniem Ziobry, układ działał na styku biznesu, urzędników i przestępców. Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek mówił też, że w aferę mogą być zamieszani "pojedynczy sędziowie bądź prokuratorzy".

W kontekście śledztwa prasa wymieniała m.in. nazwisko Stokłosy oraz szefa Inter-Commerce Rudolfa Skowrońskiego (ściganego dziś listem gończym). Kaczmarek potwierdzał, że w jednym z wątków "korupcyjnego układu" pojawia się nazwisko Stokłosy.

W czerwcu prokuratura zwróciła się do ministerstwa o kontrolę zasadności umorzeń podatków wobec 63 firm. Ponadto prokuratura sprawdza, czy mogło dojść do nieprawidłowości przy wprowadzeniu kas fiskalnych w taksówkach.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zarzuty dla doradcy prawnego Stokłosy, zatrzymanie dyrektor finansowej firmy