Zarzuty i zatrzymania

Maria Trepińska
22-02-2006, 00:00

Przedstawiciele PiS chcą, by komisja skarbu sprawdziła, jak państwo utraciło kontrolę w MTK. Są pierwsze zatrzymania i oskarżenia w sprawie.

Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji skarbu, uważa, że należy bacznie sprawdzić, co się działo w ostatnich latach w Międzynarodowych Targach Katowickich (MTK). Dlaczego skarb państwa utracił kontrolę w jednej z największych firm wystawienniczych w kraju, a krocie zarobili jej dwaj byli szefowie — Jan Hoppe i Tadeusz Burzec, którzy sprzedali swój pakiet cypryjskiej firmie Expocentres Easter Europe (EEE).

Naszym tropem

— Po przeczytaniu reportażu w „PB” na temat MTK zaraz podjąłem działania. Sejmowa komisja skarbu powinna zająć się tym problemem. Przygotuję też interpelację poselską w tej sprawie — mówi Paweł Poncyljusz, poseł PiS.

W reportażu pt. „W dusznej atmosferze” (3.02.2006) ujawniliśmy m.in., że Jan Hoppe miał udziały w firmie Przemysłobud z Mysłowic, która wybudowała halę, czyli sam sobie zlecał kontrakty.

Wczoraj policja zatrzymała trzy osoby z kierownictwa MTK. Jedna z nich, Ryszard Z., były członek zarządu MTK, skontaktowała się z nami w poniedziałek i prosiła o przesłanie reportażu. Nieoficjalnie wiemy, że katowicka Prokuratura Okręgowa sprawdza opisane przez „PB” wątki.

Po południu jednej z zatrzymanych osób postawiono zarzut. Wcześniej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, poinformował, że szefowie MTK zostaną oskarżeni o nieumyślne spowodowanie katastrofy.

Czas rozliczeń

Tymczasem pojawił się problem z opłaceniem rachunków za rozbiórkę. Wojewoda śląski domaga się uregulowania należności (około 700 tys. zł) od MTK. Zarząd spółki praktycznie nie funkcjonuje. Możliwe, że zapłacą za to podatnicy. Rzecz w tym, że obecnie 51 proc. udziałów w MTK posiada EEE, a skarb państwa pośrednio i bezpośrednio ma 42 proc. Mimo że przez wiele lat MTK miały zyski, państwo nie dostało dywidendy. Dlaczego? To wykaże śledztwo. Pojawił się też wątek korupcyjny, m.in. zatrudniania wpływowych osób w MTK.

10 lutego udziałowcy mieli głosować nad dalszym istnieniem spółki oraz jej dokapitalizowaniem. Skończyło się na dyskusji. MTK mają około 2 mln zł zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Kapitał firmy wynosi 50 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarzuty i zatrzymania