Zarzuty o zawartość ołowiu w makaronach firmy Barilla

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 10:24

Polscy analitycy stwierdzili obecność ołowiu w sprzedawanym w Polsce spaghetti najsłynniejszej włoskiej firmy produkującej makarony - Barilla.

Polscy analitycy stwierdzili obecność ołowiu w sprzedawanym w Polsce spaghetti najsłynniejszej włoskiej firmy produkującej makarony - Barilla.

    O polskich zarzutach wobec fabryki i włoskich oskarżeniach o błędy w badaniach pisze we wtorek "La Repubblica".

    Według rzymskiej gazety, polsko-włoski spór o spaghetti zatrute ołowiem wybuchł pod koniec listopada, gdy pracownicy jednego z laboratoriów w Polsce znaleźli ciężki metal w makaronie, który trafił na polski rynek.

    Według "La Repubbliki", o sprawie strona polska zawiadomiła Komisję Europejską; budzące obawy spaghetti, uważane za jedne z najlepszych dostępnych na świecie, zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży.

    Okazało się, że ten sam makaron był sprzedawany nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Austrii i Niemczech.

    Działająca od 125 lat fabryka z Parmy twierdzi, że w jej spaghetti nie ma ołowiu i że to Polacy popełnili błąd podczas rutynowych analiz.

    "Próbki makaronu, wyprodukowane od 1 stycznia do 1 grudnia tego roku przekazaliśmy do badań kontrolerom zewnętrznym i w żadnej z nich nie stwierdzono obecności ołowiu" - powiedział szef kontroli jakości w fabryce Georgio Beltrami.

    Podkreślił, że w ciągu kilkunastu ostatnich dni na wniosek Brukseli zawiadomionej przez stronę polską firma przeprowadziła 700 analiz. "W 90 procent przypadków ołów znajdował się poniżej granicy wykrywalności, zaś w 10 procent próbek jego poziom nie przekroczył unijnych norm" - dodał Beltrami.

    "La Repubblica" informuje, że w poniedziałek Barilla wysłała wyniki tych badań do włoskiego ministerstwa zdrowia. Odpowiedzi w tej sprawie ma również udzielić polski resort zdrowia.

    Ostateczne stanowisko w tym sporze zajmie w najbliższym czasie unijna agencja do spraw bezpieczeństwa żywności, mająca siedzibę w Parmie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane