Zasada wyda 130 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Założona przez biznesmena Alpha otwiera trzy spółki, czwarta jest w planach. Grunt w Niepołomicach kupiło jeszcze pięć firm.

W niepołomickim parku przemysłowym będzie niedługo ponad 30 inwestorów.

Rozkręcają się

Największy projekt planuje spółka założona w 1977 r. przez Sobiesława Zasadę.

— Alpha, producent m.in. zamków błyskawicznych czy elementów napędowych maszyn, przenosi się do Niepołomic z Krakowa. To inwestycja warta co najmniej 100 mln zł — twierdzi Stanisław Kracik, burmistrz Niepołomic.

Alpha otworzy też narzędziownię zatrudniającą 100 osób. Planuje również wspólne przedsięwzięcie z telekomunikacyjną firmą Ericpol — uruchomienie produkcji jachtów pełnomorskich.

— Te dwie inwestycje powstaną na dwóch dwuhektarowych działkach i są warte co najmniej po 20 mln zł — ocenia burmistrz miasta i gminy, które przyciągnęły takich gigantów, jak Coca-Cola, MAN czy Royal Canin.

To nie koniec planów spółki Sobiesława Zasady: władze Niepołomic już szukają dla niej kolejnych 2-3 ha pod budowę zakładu z branży motoryzacyjnej.

Logistyka i energia

Z Krakowa do Niepołomic przenoszą się mające 204 lata Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego. 5,5 ha kupiła firma Logistyka, która wyda 20 mln zł i zatrudni 100 osób. Podobną inwestycję zrealizuje inna firma logistyczna — Schenker. Spółka jeszcze nie kupiła gruntu, ale wpłaciła zaliczkę.

— Kilka spółek dopiero nabyło grunt, ale jeszcze nie podało szczegółów inwestycji. Są to: Olimar, firma zajmująca się recyklingiem i produkcją opakowań, Private Member — producent odzieży czy JSF — zakład produkcji gumowej — dodaje Stanisław Kracik.

Pozwolenie na budowę dostanie wkrótce Enion, który za 15 mln zł zbuduje stację energetyczną o mocy 2x30 MW. To inwestycja konieczna, by pozostali przedsiębiorcy mogli rozpocząć produkcję.

Burmistrz Niepołomic przyznaje, że coraz trudniej jest z zakupem terenów. Właściciele nie chcą już gotówki, tylko gruntów na wymianę.

Nie zabraknie

Mimo tych problemów park przemysłowy powiększy się w najbliższym czasie o 200 do 500 ha.

— Jesteśmy w kontakcie z Agencją Nieruchomości Rolnych w Opolu, właścicielem 116 ha w Niepołomicach, które zamierza sprzedać — dodaje Stanisław Kracik.

W październiku „PB” informował o nowych firmach, które kupiły grunty w Niepołomicach: Impress, Car Technology, Wtórkrak, Teko, Tera, Erdal, Ferrostaal, MTK Morion, Hannecard i Big Fish oraz o planach rozbudowy fabryki Coca-Coli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu