Zaskakujące zyski TVN głównie na papierze?

Piotr Drzewiecki
opublikowano: 18-02-2010, 12:48

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od  delikatnego spadku indeksu największych spółek, który o godzinie 12:36 traci 0,66%. Indeks mWIG40 zaczął dzisiaj powyżej wczorajszych notowań, natomiast sWIG80 rozpoczął poniżej kursu odniesienia, lecz obecnie oba indeksy wahają się na poziomie wczorajszego zamknięcia.

Liderami wzrostów w indeksie największych spółek są dziś koncerny medialne. Po Agorze, która zyskuje dziś ponad 4,5%, do liderów wzrostów należy również Grupa TVN, która opublikowała dziś wyniki finansowe za IV kwartał i za cały rok 2009. Wyniki zdecydowanie przekroczyły konsensus rynkowy, szczególnie pod względem zyskowności. Same przychody TVNu przekroczyły oczekiwania o 4,3% (680 mln zł wobec prognozowanych 653 mln zł). Zysk operacyjny wyniósł dwukrotność konsensusu (302 mln wobec prognozowanych 146 mln zł) natomiast zysk netto przekroczył trzykrotność prognozowanych przez rynek wyników (242,7mln zł wobec 80 mln zł). Dodatkowo spółka poinformowała inwestorów, że wyniki z IV kwartału nie są porównywalne z IV kwartałem 2008 ze względu na nabycie spółki ITI Neovision zajmującej się cyfrową płatną telewizją satelitarną „n”. Nie biorąc pod uwagę przychodów z telewizji „n”, przychody ze sprzedaży są o ponad 110 mln zł niższe.

Optymizm w stosunku do TVNu jest zauważalny wśród inwestorów już od kilku dni. W ciągu ostatnich 5 sesji kurs wzrósł z 13,51 zł do 15,30 zł, co może być spowodowane zarówno ogólnym pozytywnym sentymentem w stosunku do firm mediowych (Agora w ciągu ostatnich 3 sesji zyskała ok. 10%), jak również dyskontowaniem oczekiwanych wyjątkowo dobrych wyników. Po dzisiejszym, oficjalnym opublikowaniu wyników, kurs zwyżkuje o ponad 3%. Grupa TVN co prawda nie zwiększyła znacząco udziałów na rynkach, na których działa, ale zdecydowanie poprawiła marże zysku. Przychody z tytułu nadawania i produkcji telewizyjnej spadły o niecałe 10%, a przychody z tytułu działalności online (głównie portal Onet.pl) wzrosły o 5%. Największy wzrost przychodów zanotował segment sprzedaży towarów i usług dzięki telesprzedaży Mango Media (wzrost o 42%). Jednocześnie duży nacisk został położony na ograniczenie kosztów. Bez ITI Neovision koszty ogólne spadły o 14 mln zł, co wynika ze zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych produkcji własnej, która w roku 2009 została ograniczona. Najbardziej ograniczone zostały koszty ogólnego zarządu, które bez wpływu telewizji „n” spadły o ponad 16%. Stabilne przychody w połączeniu z ograniczonymi kosztami wpłynęły na marże, które zdecydowanie poprawiły się w stosunku do poprzedniego roku. Marża EBITDA wzrosła z 41% do 52%, natomiast stosunek zysku operacyjnego do przychodów ze sprzedaży zwiększył się z 37,5% do 44,5%.

Wysoki zysk Grupy TVN, który zaskoczył inwestorów, wynika w dużej części ze zdarzeń jednorazowych i nie mających skutków w przepływach pieniężnych. Największą pozycją jest zysk z przeszacowania zapłaty warunkowej, dotyczący szacunku kwoty do zapłacenia za ITI Neovision przy spełnieniu konkretnych warunków. Zysk z tego tytułu jest bezgotówkowy i wyniósł 153 mln zł, które dodatkowo nie podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo grupa zanotowała zysk w wysokości 12 mln zł z tytułu stopniowego przejęcia kontroli w ITI Neovision, który również jest zyskiem nie mającym wpływu na rachunek przepływów pieniężnych. Wyłączając te bezgotówkowe pozycje z rachunku zysków i strat można obliczyć, że marża zysku operacyjnego zamiast 44,5% wynosi 38,5%, co jest poprawą o 1 punkt procentowy (zamiast 7 punktów wykazanych w skróconym sprawozdaniu). O ile więc wyniki Grupy zdecydowanie przekroczyły oczekiwania rynkowe, wynikają one jednak przede wszystkim z jednorazowych wydarzeń, co może oznaczać, że dzisiejsza prawie 3 procentowa zwyżka bardziej wynika z ogólnego wzrostu pozytywnego sentymentu do firm mediowych, niż z zaskoczenia wywołanego przez dzisiejszą publikację wyników.

Dziś inwestorzy oczekują na dane z USA o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza 430 tys.) oraz indeks FED z Filadelfii (prognoza 16,9). W Polsce podane będą dane o styczniowej produkcji przemysłowej, ale ich wpływ na rynek będzie najprawdopodobniej ograniczony.

Piotr Drzewiecki
www.xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Drzewiecki

Polecane