Zaskakująco dobre nastroje w niemieckim biznesie

opublikowano: 25-10-2016, 10:56

Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo (Instytut Badań nad Gospodarką) wzrósł w październiku znacznie powyżej prognoz wspinając się na najwyższy poziom od dwóch i pół roku.

Zobacz więcej

Indeks Ifo wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2014 r.

Bloomberg

Indeks badający nastroje w niemieckim biznesie wzrósł do 110,5 pkt, po tym jak miesiąc wcześniej odnotował największy miesięczny skok od września 2010 r. Odczyt październikowy okazał się natomiast najwyższy od kwietnia 2014 r.
Skok indeksu to przede wszystkim wynik oczekiwań co do przyszłości rozwoju biznesu.

W badaniu Ifo przedsiębiorcy z około 7 tys. niemieckich przedsiębiorców oceniają między innymi oceniają bieżącą koniunkturę oraz oczekiwaną jej zmianę w najbliższych sześciu miesiącach.

W poniedziałek opublikowany został przez firmę Markit również bardzo dobry indeks PMI dla przemysłu i usług w Niemczech. Po zestawieniu danych można wnioskować, że największa gospodarka Unii Europejskiej ma się dobrze, pomimo obaw o jej spowolnienie po czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii, które rozstrzygnęło o jej wystąpieniu ze struktur Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zaskakująco dobre nastroje w niemieckim biznesie