Zaskakująco duża podwyżka stóp w Rosji umacnia rubla

opublikowano: 22-10-2021, 13:19

Bank centralny Rosji dokonał największej podwyżki głównej stopy od lipca i zasygnalizował dalsze. Rubel umacnia się najbardziej od maja.

Bank Rosji podwyższył główną stopę o 75 pkt. bazowych do 7,5 proc. To szósta podwyżka z rzędu. Ekonomiści jej oczekiwali, ale nie w takiej skali. Prognozy mówiły niemal wyłącznie o podwyżce o 25 lub 50 bazowych.

- Ryzyko mocno przechylone jest w stronę dalszego wzrostu inflacji – tłumaczy bank centralny.

Elvira Nabiullina, fot. Bloomberg
Elvira Nabiullina, fot. Bloomberg

Szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina zdecydowała się na agresywniejsze działania pomimo oznak spowolnienia wzrostu w Rosji. W tym roku główna stopa wzrosła już o 325 pkt. bazowych, ale inflacja wciąż jest prawie dwukrotnie wyższa od celu inflacyjnego.

- Decyzja jest ostrzejsza niż oczekiwano, podjęta z zamiarem zasygnalizowania rynkowi, że Bank Rosji naprawdę martwi się skokiem inflacji i oczekiwań inflacyjnych – powiedział Dmitrij Dołgin, główny ekonomista ING Banku w Moskwie.

Rubel umacniał się po podwyżce stóp nawet o 1,8 proc. do 69,8150 za dolara. To jego największy wzrost wartości od 7 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane