Czytasz dzięki

Zaskakująco duży wzrost aktywności przemysłu Chin

opublikowano: 02-12-2019, 06:45

W listopadzie aktywność przemysłu Chin niespodziewanie rosła najmocniej od prawie trzech lat, donosi Reuters.

Wskaźnik PMI aktywności przemysłu, publikowany prywatnie przez Caixin/Markit, wzrósł w ubiegłym miesiącu do 51,8. To jego największa wartość od grudnia 2016 roku kiedy wynosił 51,9. W październiku sięgał 51,7. Ekonomiści oczekiwali spadku wskaźnika w listopadzie do 51,4. Odczyt powyżej 50 oznacza wzrost aktywności.

Zhengsheng Zhong, dyrektor analizy makroekonomicznej w CEBM Group zwrócił uwagę na wzrost w listopadzie popytu zarówno krajowego, jak i zagranicznego.

- Jeśli negocjacje handlowe Chin z USA przejdą w następną fazę, a zaufanie biznesu skutecznie się poprawi, produkcja przemysłu i inwestycje prawdopodobnie mocno odbiją – powiedział.

Sobotnie, oficjalne dane o PMI przemysłu w listopadzie, także okazały się pozytywną niespodzianką. Po raz pierwszy od siedmiu miesięcy zanotowano powrót wzrostu aktywności. Indeks wzrósł do 50,2 z 49,3 w październiku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane