Zaskakująco spokojny finisz tygodnia na GPW

ASZ
19-10-2007, 11:05

Mimo bardzo złego początku piątkowej sesji w USA, warszawscy inwestorzy postanowili zacisnąć zęby i dotrwać do finiszu notowań na  GPW na plusie.

Bilans tygodnia jest jednak niekorzystny dla posiadaczy akcji największych spółek, acz z kilkoma chlubnymi wyjątkami. WIG20 zyskał w piątek 0,96 proc., lecz w ciągu tygodnia zmniejszył wartość o 1,7 proc. Poprzedni tydzień był o wiele lepszy, średnia dwudziestu spółek wzrosła o prawie 3,8 proc.

Pierwsza część notowań na Wall Street - będącej głównym wyznacznikiem koniunktury na GPW w ostatnich tygodniach - przyniosła duży, ponad 1-proc. spadek podstawowych indeksów. Stąd dziwić trochę może, że warszawscy inwestorzy pozostali na to nieczuli.

Gdyby to nie był piątek, zapewne na finiszu sesji obserwowalibyśmy analogiczny zjazd WIG20. Gracze utrzymali jednak nerwy na wodzy i nie zaczęli wysypywać akcji z portfeli. Być może w nadziei, że przez weekend sytuacja na rynkach się uspokoi i nowy tydzień przyniesie odwrócenie niekorzystnej w ostatnich dniach tendencji korekcyjnej.

Głównym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będzie środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Jest ona jedną wielką niewiadomą, stąd na pewno będzie się dużo działo w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Jeśliby do niej nie doszło, może to dać impuls do masowej wyprzedaży akcji w Nowym Jorku.

Świetny tydzień mieli akcjonariusze TVN, której kurs poszybował o 10,0 proc. do 23,55 zł. Wzrostom towarzyszyły bardzo duże obroty. To znaczy, że do spółki wchodzą duzi inwestorzy. Spółka broni się przed konkurencją Telewizji Puls kierując do KRRiT wniosek o wykluczenie jej z postępowań koncesyjnych w sprawie przydziału nadajników naziemnych w kilku miastach.

BRE Bank, najmniejszy reprezentant branży finansowej w WIG20 w ciągu tygodnia zyskał na wartości 3,1 proc. Nie cieszył się aż takim zainteresowaniem jak TVN, niemniej na inwestorach zrobiła wrażenie wycena dokonana przez HSBC opublikowana tydzień temu. Analitycy cenią BRE Bank na 695 zł. Dotychczasowy rekord notowań to "tylko" 600 zł. W piątek kursowi do szczytu zabrakło 7 zł.

Inwestorzy kupujący akcje PBG na początku miesiąca w oczekiwaniu na nową prognozę wyników, poczuli się nią trochę rozczarowani. Budowlana grupa ma zarobić 91 mln zł, ale już w pierwszym półroczu wypracowała ponad 50 mln zł zysku. Apetyty inwestorów nie zostały zaspokojone, czemu dali wyraz sprzedażą walorów. Od ubiegłego piątku akcje PBG staniały do 357,9 zł, czyli o 9,4 proc.

W tym tygodniu najmocniej na wartości indeksów GPW ciążyły banki wspólnie z firmami budowlanymi. Wśród tych pierwszych najsłabiej wypadło Pekao SA z 5,2-proc. spadkiem do 250 zł. W pięć dni spółka oddała prawie cały dorobek osiągnięty w pierwszej połowie miesiąca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zaskakująco spokojny finisz tygodnia na GPW