Zaskakujący atak popytu

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 15-05-2013, 00:00

Byki z warszawskiej giełdy wykorzystały wreszcie okazję i podciągnęły indeksy wyraźnie w górę.

Pierwsze godziny wtorkowej sesji w Warszawie nie zapowiadały szczególnych emocji. Główne indeksy zaczęły dzień od zwyżek po około 0,2 proc. Niemal do południa inwestorzy byli niezdecydowani, czego wyrazem były niewielkie wahania WIG20 wokół poziomu poniedziałkowego zamknięcia. W południe sytuacja uległa radykalnej zmianie. Wskaźnik największych spółek poszedł ostro w górę. Po dwóch godzinach dotarł w okolice 2390 pkt, zyskując 1,4 proc. Po południu kursy akcji jedenastu spółek wchodzących w skład WIG20 zyskiwały po minimum 2 proc. Taka szerokość zwyżek wskazuje na to, że popyt może mieć poważne zamiary i nie ograniczy się do jednorazowej akcji.

Na naszym rynku żadnego wrażenia nie zrobiły fatalne dane, dotyczące naszej gospodarki. Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że PKB w pierwszym kwartale zwiększył się o zaledwie 0,4 proc. Początkowo nie widać było na giełdach reakcji także na informacje makroekonomiczne z zagranicy. Wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów instytucjonalnych ZEW wzrósł jedynie symbolicznie, sprawiając zawód analitykom. Przyjemnie zaskoczyła natomiast produkcja przemysłowa w strefie euro, rosnąc w marcu w porównaniu z lutym o 1,1 proc. W porównaniu z marcem ubiegłego roku okazała się niższa o 1,7 proc., ale spadek był znacznie mniejszy, niż się obawiano.

Na głównych giełdach europejskich pierwsza część handlu stała pod znakiem przewagi niedźwiedzi. Po początkowych zwyżkach o 0,1-0,3 proc. indeksy poszły w dół. Na plus wróciły ponownie dopiero po kilku godzinach. W najgorszym momencie wskaźnik w Paryżu zniżkował o 0,6 proc., a DAX spadał o 0,5 proc. Londyński FTSE ustanowił kolejny rekord, chociaż i jemu zdarzało się spadać nieznacznie pod kreskę.

WIG20 zakończył dzień zwyżką o 1,4 proc., WIG wzrósł o 1,25 proc., mWIG40 o 1,3 proc., a sWIG80 zyskał 0,5 proc. Obroty wyniosły 788 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski Open Finance

Polecane