Zaskakujący faworyt analityków giełdowych

Adam Torchała, pb.pl
opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Wielton to spółka, której akcje analitycy i zarządzający najchętniej poleciliby znajomym. Faworytami są też CD Projekt i Wirtualna Polska — wynika z badania przeprowadzonego przy okazji plebiscytu Giełdowa Spółka Roku 2018

Na potrzeby Giełdowej Spółki Roku Kantar przebadał na przełomie 2018 i 2019 r. 98 analityków, maklerów i zarządzających, którzy oceniali spółki pod kątem m.in. innowacyjności, kompetencji i perspektyw rozwoju. Pytanie dodatkowe dotyczyło walorów, które najchętniej poleciliby znajomym.

Po słabszym 2018 r., kurs Wieltonu, kierowanego przez Mariusza Golca,
odbił. Zdaniem analityków, to spółka, której akcje warto mieć w portfelu.
Wyświetl galerię [1/2]

NABIERA ROZPĘDU:

Po słabszym 2018 r., kurs Wieltonu, kierowanego przez Mariusza Golca, odbił. Zdaniem analityków, to spółka, której akcje warto mieć w portfelu. Fot. Marek Wiśniewski

Najwyższą notę dostał Wielton, który w ogólnym rankingu (sumującym oceny ze wszystkich kategorii) zajął wysokie, 13 miejsce.

Akcje producenta naczep z Wielunia gwałtownie drożały w latach 2015-16, w 2017 r. zwyżki jednak wyhamowały, a 2018 r. akcjonariusze zamknęli pod kreską. W 2019 r. Wielton wszedł jednak udanie. Spółka wciąż zwiększa wolumeny sprzedaży w Polsce, a także korzysta na wcześniejszej ekspansji w kierunku zachodnim. Ożywa także eksport na wschód, który wciąż pozostaje istotnym kierunkiem dla grupy. Na 2019 r. zarząd patrzy optymistycznie. Choć analitycy boją się, że spółka odczuje spowolnienie w europejskiej gospodarce, Wielton przekonuje, że nic takiego nie odczuwa, a potwierdzone zamówienia dają fabrykom grupy pracę na najbliższe miesiące.

Wiara nie słabnie

Za plecami Wieltonu uplasował się CD Projekt. Producent „Wiedźmina” po raz czwarty z rzędu zgarnął nagrodę dla Giełdowej Spółki Roku, w rekomendacjach dla znajomych musiał jednak uznać wyższość spółki z Wielunia. Szanse na wzrost wartości CD Projektu są mocno powiązane z tematem „Cyberpunka 2077”. W pierwszympółroczu 2018 r. inwestorzy chętnie grali pod nową produkcję CD Projektu, później jednak wokół „Cyberpunka” zrobiło się ciszej i obecny konsens zakłada, że gracze zagrają w nią dopiero w 2020 r. Po drodze są jednak targi takie jak E3, inwestorzy czekają także na oficjalne ogłoszenie daty premiery. Nawet jeżeli ostatnio projekty „gwintowe” trochę rozczarowywały, niebawem inwestorzy mogą zapomnieć o tym tytule i ponownie skupić się na graniu pod „Cyberpunka”. Spółka już kilkukrotnie udowadniała, że świetnie radzi sobie z budowaniem napięcia, warto jednak pamiętać, że każde najdrobniejsze potknięcie może się wiązać z ostrą, negatywną reakcją rynku. Oczekiwania związane z „Cyberpunkiem” są bowiem ogromne.

Analitycy chętnie znajomym poleciliby także papiery Wirtualnej Polski. Spółka z roku na rok rośnie za sprawą przejęć. Korzysta także na poprawie wskaźnika „widzialności” reklam internetowych. Spółka jest jednak obecnie wskaźnikowo dość droga. Jej cena to niemal 30-krotność rocznego zysku netto oraz niemal 4-krotność wartości księgowej. Nie są to może poziomy tak wyśrubowane, jak w przypadku CD Projektu, jednak pokazują, że inwestorzy mocno wierzą w dalsze dynamiczne wzrosty wyników.

W pierwszej dziesiątce rankingu rekomendacji analityków na 2019 r. znalazły się także takie spółki, jak Selvita, PKN Orlen, CCC, Vigo System, Amica Wronki, Bank Pekao oraz PGS Software.

Outsiderzy

Dla inwestorów równie ciekawe jak czoło rankingu, może być jego ogon, a więc spółki, które analitycy zarekomendowaliby swoim znajomym w najmniejszym stopniu. Oczywiście ranking nie pokrywa wszystkich spółek z GPW, 128 podmiotów to jednak spora grupa porównawcza.

Najgorszy wynik z tego grona osiągnął Bioton, który po słabym 2016 i 2017 r. w 2018 mocno rósł. Nie było jednak widać tego w przychodach, dodatkowo spółka wciąż nie ma w ofercie analogów insuliny, które na Zachodzie są standardem. Zarząd zapowiada, że praca nad nią jest priorytetem spółki. Jednocześnie, by zapewnić finansowanie, sprzedana została część aktywów (pakiet w izraelskim SciGenie), a także — być może — znaleziony zostanie partner.

Przedostatnie miejsce w rankingu przypadło spółce X-Trade Brokers. W drugim półroczu 2018 r. spółka zanotowała gwałtowny spadek przychodów, niewielki był także zysk. Zmiany jakie zachodzą na rynku utrudniają jednak firmie prowadzenie biznesu. ESMA, czyli europejski KNF, rozpoczął walkę z dużą dźwignią w handlu instrumentami finansowymi, co wprost uderza w brokerów takich jak XTB. Co istotne, podobne kroki poczyniono np. w Turcji, z której XTB musiało się wycofać. Dodatkowo spółka ma swoje problemy w kraju, gdzie otrzymała od KNF ogromną karę za świadczenie usług maklerskich „bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta”. Spółka próbuje dywersyfikować się otwierając biznes np. na Afrykę oraz zwiększając ofertę dotyczącą Stanów Zjednoczonych, początek 2019 r. upłynął jej jednak na giełdzie w kolorze czerwieni.

W trójce najmniej polecanych spółek przez analityków biorących udział w badaniu znalazł się także Getin Noble Bank. Spółka działa na kroplówce od Leszka Czarneckiego i przygotowywana jest do ratunkowej fuzji z Idea Bankiem. Biznes ma zostać sprzedany nowemu inwestorowi, nie wiadomo jednak ani o jakiej kwocie może być mowa, ani czy wyleczy to problemy Getinu. Te są bowiem spore na czele z brakiem rentowności i słabością bilansu. Bank dzięki pomocy NBP przetrwał moment wybuchu afery KNF, gdy klienci masowo ruszyli do wypłacania środków z Getin Noble, warto jednak pamiętać, że np. nad Idea Bankiem wciąż wisi kwestia GetBacku, która po fuzji może stać się także problemem Getin Noble. Sam GNB 2019 r. rozpoczął od gwałtownych zwyżek, te szybko zamieniły się jednak w gwałtowne spadki. Taka huśtawka nastrojów najlepiej pokazuje jak gorąca jest sytuacja wokół spółki. W pierwszej piątce najmniej polecanych spółek znalazły się także mierzące się z odpływem pieniędzy klientów TFI: Skarbiec i Altus. Ten ostatni dodatkowo mocno cierpiał w 2018 r. na oskarżeniach o udział we wspomnianej aferze GetBacku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu