Zaskakujący spadek inflacji

Daniel Kostecki, XTB
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Wczoraj złoty pozostał relatywnie stabilny względem głównych światowych walut. Notowania większości par ze złotym znajdowały się przy środowych cenach zamknięcia.

Dodatkowo zatrzymała się wyprzedaż polskiego długu, a rentowność obligacji 10-letnich cofnęła się do 3,82 proc.

Dla rynku złotego najważniejszym wydarzeniem była publikacja dotycząca wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w maju wzrosła jedynie o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym mamy do czynienia z deflacją (ceny spadły o 0,1 proc.). Odczyt 0,5 proc. r/r jest najniższym od marca 2006 r., kiedy inflacja wyniosła 0,4 proc.

Dzisiaj poznamy kolejne dane dotyczące inflacji. Na godzinę 11 zaplanowano odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro, a o godzinie 14 poznamy wskaźnik inflacji bazowej za maj w Polsce (konsensus wynosi 1,2 proc.). Zza oceanu pojawią się natomiast dane dotyczące inflacji producenckiej oraz produkcji przemysłowej. Kalendarz makroekonomiczny zamknie indeks Uniwersytetu Michigan, który zostanie opublikowany o godzinie 15.55. Lepsze dane z USA mogą wpływać na umocnienie dolara, a gorsze na jego osłabienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu