Zastępstwo na czas urlopów

Patrycja Pakuła
opublikowano: 03-07-2006, 00:00

Czy korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej w okresie urlopowym jest dobrym rozwiązaniem?

- Ma ono pewne ograniczenia, ale także wiele zalet, m.in.: szybkość pozyskania pracownika, możliwość wymiany pracownika niespełniającego oczekiwań, przeniesienie kosztów rekrutacji na agencję, a także krótszy czas adaptacji (doświadczonych) pracowników tymczasowych. Pracodawcy dostrzegają te korzyści i coraz chętniej sięgają po taką formę zatrudnienia (nie tylko w sezonie urlopowym). W 2005 r. liczba pracowników tymczasowych wzrosła o 23 proc., a pracodawców decydujących się na skorzystanie z usług agencji było 3,5-krotnie więcej niż rok wcześniej.

Trzeba także pamiętać o ograniczeniach. Często ze względu na złożoność pracy lub poufność informacji nie jest możliwe lub celowe wprowadzenie nowej osoby w obowiązki pracownika przebywającego na urlopie.

Czy pracownikowi tymczasowemu można zapłacić mniej niż zatrudnionym na etatach?

- Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r., nr 166, 1608/95) „Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz Pracodawcy Użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia, niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy”. Warunki zatrudnienia obejmują również wysokości wynagrodzenia pracownika tymczasowego. Przy tych samych kwalifikacjach i obowiązkach różnica w wynagrodzeniu może pojawić się na przykład w razie różnego stażu pracy.

Doliczając prowizję pobieraną przez agencję pracy tymczasowej, należy się liczyć z tym, że koszt zatrudnienia pracownika tymczasowego będzie wyższy od kosztu zatrudnienia pracownika przez niego zastępowanego.

Czy agencja pracy tymczasowej to jedyne rozwiązanie?

- Zawsze można prowadzić poszukiwania na własną rękę, z zamiarem zawarcia tzw. umowy na zastępstwo, szczególnej formy umowy na czas określony. Nie widzimy jednak powodów, by starać się zastąpić wyspecjalizowaną firmę (agencję), która niemal na pewno wykona zadanie lepiej niż my sami. Chyba że mamy już upatrzonego kandydata.

Istnieje także inna forma leasingu pracowniczego — jest nią nawiązanie współpracy z innym pracodawcą, gotowym do udostępnienia naszej firmie swojego pracownika. Pracodawca „wypożyczający” pracownika musi udzielić mu bezpłatnego urlopu (celowy urlop bezpłatny). Warunkiem jest wyrażenie zgody przez pracownika na okresowe przeniesienie. Rozwiązanie to zostało wdrożone, aby ułatwić pracodawcom regulowanie wielkości zatrudnienia bez konieczności zwalniania pracowników.

Patrycja Pakuła z zespołu personalnego Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Pakuła

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zastępstwo na czas urlopów