Zastój na rynku nie szkodzi

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Zdecydowana większość notowanych na giełdzie spółek sektora informatycznego miała udane pierwsze półrocze. Spośród 25 przedstawicieli branży IT 20 firm zwiększyło w tym czasie przychody, a 15 poprawiło zysk netto w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Pod względem dynamiki przychodów najlepiej wypadł ABG Sterprojekt. Zdecydowanie najwyższy wzrost zysku netto zanotował ATM. Tymczasem pod względem rentowności operacyjnej wszystkich w tyle zostawia niemiecki fundusz venture capital BMP AG.

Mimo dobrych wyników spółek z tego sektora pozostał niedosyt. Menedżerowie narzekają wręcz na zastój. Faktycznie branża IT ponownie nie doczekała się rozpisania dużych przetargów na informatyzację, przede wszystkim w sektorze publicznym. Wciąż nie ma rozstrzygnięcia chociażby długo oczekiwanego megakontraktu na system ochrony granic. Również banki niechętnie zwiększają budżety na informatyzację. Analitycy liczą na ożywienie na rynku dużych kontraktów w drugim półroczu, kiedy może dojść do rozpisania przetargów szkolnych, RUM i PESEL 2. Pomimo kontraktowej posuchy nie nudzili się inwestorzy, którzy dyskontowali gorączkę fuzji i przejęć.

Wśród liderów pierwszego półrocza zaskakuje poziom rentowności operacyjnej (ponad 60 proc.) niemieckiego BMP AG. Fundusz miał bardzo udany okres dzięki transakcji sprzedaży pakietów spółek ze swojego portfela. Na giełdzie pojawiły się akcje polskiego portalu finansowego Bankier.pl. Fundusz sprzedał także udziały niemieckich firm YOC, Heliocentris Fuel Cells i Eprofessional. Dzięki „czyszczeniu porfela” przy 8 mln EUR przychodów w II kwartale zarobił 3,3 mln EUR na czysto. Drugi giełdowy fundusz inwestujący w firmy IT — MCI — popisał się za to ponad 190-procentową dynamiką zysku netto. Uczestniczył w publicznej sprzedaży akcji Bankier.pl. Szybko rozwijają się jego spółki portfelowe z hoopla.pl na czele.

Pod względem marż operacyjnych na uwagę zasługują także PC Guard, najmniejsza firma IT na GPW, ATM oraz Macrosoft, sprzedający własne oprogramowanie dla małych i średnich firm. Dzięki zyskom wypracowanym na początku roku dynamika ATM w całym półroczu jest imponująca. Spółka pokazała, że potrafi zarabiać nawet w tradycyjnie niezbyt korzystnym dla niej okresie. Dla firmy zwykle dopiero druga połowa roku jest okresem żniw. ATM inwestuje w nowe przedsięwzięcia, m.in. system płatności mpay i platformę multimedialną, planuje również przejęcia. Od wejścia na giełdę ATM systematycznie buduje wartość dla akcjonariuszy i wskaźniki pokazują, że nadal jest atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

Biorąc pod uwagę dynamikę zysków — dobrze zaprezentował się CSS, który nie tylko się rozwija, ale dodatkowo otrzymał zwrot 2,3 mln zł niesłusznie naliczonego podatku. Znaczącą dynamikę zysku netto zanotowały najmniejsze firmy informatyczne: IB System, IGroup i PC Guard. Na uwagę zasługuje również tempo wzrostu niedawnego debiutanta Qumak-Sekom oraz Comarchu, co jest zasługą przede wszystkim I kwartału.

Wielki skok przychodów ABG Sterprojekt to skutek połączenia spółek. Jeszcze rok temu pogrążony w kłopotach Sterprojekt czekał na fuzję jak na zbawienie. I się doczekał. Wynikom pomogła też realizacja sporego kontraktu sprzętowego dla resortu edukacji.

Wysoką dynamikę przychodów oraz zysków zanotowało Asseco Poland. Firma, której silną stroną jest własne wysokomarżowe oprogramowanie, powiększyła grupę o kolejne spółki (WA-PRO, Softlab i Slovanet). W ramach porządków w grupie Prokomu ABG i Asseco szykują się do fuzji odpowiednio ze Spinem (fuzja możliwa) i z Softbankiem (już potwierdzona). Te ostatnie firmy zanotowały jednoczesny wzrost przychodów i spadek zysku netto. Szczególnie dotkliwe osłabienie miał Spin (0,35 mln zł na minusie). Spółka tłumaczy słabe wyniki kosztami przygotowania do nowych umów, których nie ma z powodu zastoju na rynku.

Konkurencję dla grupy Prokomu chcą zbudować Computerland i Emax. Jednak podczas gdy firma Ryszarda Krauzego rośnie w siłę, Computerland walczy ze swoimi słabościami i restrukturyzacją, a Emax tłumaczy się zwłoką w rozpisywaniu przetargów informatycznych w spółkach państwowych. Mimo to strata netto obu firm jest największym rozczarowaniem półrocza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zastój na rynku nie szkodzi