Zastosowania korelacjina rynkach f inansowych

SEBASTIAN ZADORA Dyrektor Wydziału Sprzedaży Instrumentów Finansowych Dom Maklerski BOŚ S.A.
27-04-2015, 00:00

Korelacja to jedno z najbardziej podstawowych pojęć statystycznych, które wykorzystuje się w badaniu różnych procesów lub zdarzeń niosących w sobie określoną dozę niepewności

Zastosowania korelacji są bardzo szerokie i w naturalny sposób nie omijają także rynków finansowych, gdzie niepewność i ryzyko to chleb powszedni. Ogromną zaletą narzędzi statystycznych badających korelacje jest fakt, że można je skutecznie stosować nawet wtedy, gdy niewiele wiemy o badanych zjawiskach.

Narzędzia statystyczne mierzące korelacje pozwalają nam z jednej strony wykryć, a z drugiej także ocenić siłę wzajemnych związków pomiędzy dwoma, pozornie losowymi zdarzeniami.

Związki te mogą mieć różny charakter, stąd wyróżniamy korelacje dodatnie — jeśli cechy opisujące skorelowane zdarzenia zmieniają się w tym samym kierunku, oraz ujemne — jeśli zmiany odbywają się w przeciwnych kierunkach. W ekonomii korelacje dodatnie bardzo często występują w badaniach wpływu poziomu zarobków konsumentów na szeroko rozumiane wydatki — im więcej zarabiamy, tym więcej zwykle wydajemy.

Natomiast korelacje ujemne bardzo często występują w analizach wpływu wzrostu cen na poziom dokonywanych zakupów — im coś szybciej drożeje, tym większa szansa na spadki wolumenów sprzedaży. W obu przypadkach jednak jakiś związek jest, co już samo w sobie dla osoby podejmującej decyzje w warunkach niepewności czy ryzyka jest dużo wygodniejszą sytuacją niż zdanie się na samą intuicję czy wręcz ślepy los.

Zastosowania korelacji są bardzo szerokie i w naturalny sposób nie omijają także rynków finansowych, gdzie niepewność i ryzyko to chleb powszedni. Ogromną zaletą narzędzi statystycznych badających korelacje jest fakt, że można je skutecznie stosować nawet wtedy, gdy niewiele wiemy o badanych zjawiskach.

Stąd często zdarza się, że najpierw wykrywa się i statystycznie potwierdza pewne związki między różnymi rynkami czy instrumentami finansowymi, a dopiero potem na tej podstawie prowadzi się jakościowe badania lub oceny dotyczące potencjalnych przyczyn ich istnienia. To drugie rzecz jasna nie zawsze się udaje, jednak może okazać się, że sama wiedza o istnieniutakich międzyrynkowych związków jest wystarczająco cenna.

Dobieraj w pary

Jedną ze strategii inwestowania, bardzo mocno opartą na korelacjach międzyrynkowych, jest tzw. pairs trading. W największym skrócie jest to podejście, w którym staramy się wyszukiwać grupy (pary) aktywów lub instrumentów finansowych o relatywnie silnych i trwałych związkach. Następnie monitorujemy te instrumenty, szukając sytuacji, w których dotychczasowe relacje tymczasowo się osłabiają.

Na przykład spread na parze instrumentów dodatnioskorelowanych powiększa się do tego stopnia, że stanowi widoczną anomalię w dotychczasowym zachowaniu się cen tych aktywów. Strategia pairs trading zakłada w takiej sytuacji jednoczesne kupno instrumentu niedowartościowanego, który relatywnie potaniał dużo bardziej, niż wynikałoby to z dotychczasowych obserwacji, oraz sprzedaż drugiego instrumentu, który jest względnie przewartościowany.

W ten sposób otrzymujemy portfel, który może przynosić zyski niezależnie od aktualnej sytuacji rynkowej i trendu, jaki w danym momencie obowiązuje. W strategii pairs trading stawiamy po prostu na to, że w długim terminie notowania wybranych instrumentów powrócą do swojego standardowego zachowania i spread pomiędzy ich cenami z powrotem się zawęzi, przynosząc nam zysk. Mimo że pairs trading bywa zaliczany do strategii z grupy arbitrażu statystycznego, to nie jest ona oczywiście wolna od ryzyka, jak mogłaby sugerować nazwa.

Ryzyko tkwi tu w trwałości korelacji, na którą stawiamy, i jak każde ryzyko w handlu instrumentami finansowymi powinno być z góry oszacowane i zabezpieczone — na przykład przy pomocy stop lossów, ustawionych w tym przypadku nie na konkretnychcenach, ale na wartości spreadu. Strategia pairs trading najszersze zastosowania znajduje na dużych i płynnych rynkach akcji, gdzie notowane walory liczy się w tysiącach i bez kłopotu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednio dużą liczbę par podobnie zachowujących się papierów.

Na rynku walutowym jest trudniej, bo wbrew pozorom dostępnych par walutowych jest dużo mniej, choć również tu możemy znaleźć odpowiednie korelacje. Narzędziem, które nam w tym może pomóc, jest aplikacja Korelacje BossaFX, która szuka związków dla blisko 90 instrumentów dostępnych na platformie BossaFX. Co ważne, umożliwia ona określenie nie tylko aktualnej wartości korelacji, ale prześledzenie także jej historycznego przebiegu, co jest bardzo pomocne w oszacowaniu jej trwałości.

Spójrz szerzej

Innym częstym zastosowaniem korelacji na rynkach finansowych może być wsparcie dla analiz technicznych. Jest to szczególnie przydatne na rynku walutowym. Handlując na przykład na parze EUR/GBP na podstawie analizy technicznej jej wykresu, warto przed złożeniem zleceń zajrzeć także na EUR/USD oraz GBP/USD, aby sprawdzić, czy realizacja zakładanego przez nas scenariusza nie będzie wymagała przełamania np. jakichś bardzo istotnych poziomów cenowych z tych wykresów, co może utrudnić nam odniesienie sukcesu.

Taka dodatkowa analiza może nam też czasem podpowiedzieć, że dużo lepiej jest rozegrać ten sam, zakładany pierwotnie przez nas scenariusz rynkowy, ale na innej, mocno skorelowanej parze walutowej, która jest np. bardziej zmienna lub ma czytelniejszą sytuację techniczną wykresu.

Podejście to nie ogranicza się tylko do świata walut. Istnieje liczna grupa korelacji łączących waluty z innymi klasami aktywów, takich jak surowce czy indeksy giełdowe. Bardzo często są to związki mające podłoże gospodarcze w danym kraju, a chyba najczytelniejszym tego przykładem jest bardzo silna korelacja (ujemna) pomiędzy cenami ropy oraz parą USD/ CAD. Zdarza się też odkrywać bardzo podobne, choć nieco mniej oczywiste, związki pomiędzy np. indeksami giełdowymi a walutami uznawanymi za tzw. bezpieczne przystanie (safe haven). Korelacje są, jak widać, często bardzo przydatnymi wskazówkami dla inwestorów poruszających się w niepewnym świecie rynków, a ich badanie może dostarczyć wiedzy i ciekawych wniosków o ich funkcjonowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SEBASTIAN ZADORA Dyrektor Wydziału Sprzedaży Instrumentów Finansowych Dom Maklerski BOŚ S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zastosowania korelacjina rynkach f inansowych