Zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na umowę o pracę

Marta Orlikowska, adwokat, Grupa Prawna Togatus
opublikowano: 07-04-2019, 22:00

Czy możliwe jest zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na umowę o pracę?

Takie pytanie często zadają sobie udziałowcy tego rodzaju spółek. Zgodnie z ugruntowanym już orzecznictwem zatrudnienie wspólnika w spółce z o.o. na umowę o pracę jest możliwe w spółkach wieloosobowych (choćby dwuosobowych) — o ile wspólnik zatrudniony na umowę o pracę nie ma pakietu większościowego udziałów (wyrok Sądu Najwyższego sygn. akt I UK 8/11).

W myśl art. 22 kodeksu pracy cechami charakterystycznymi dla stosunku pracy są: dobrowolność, osobiste świadczenie pracy w sposób ciągły, podporzadkowanie, wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy ponoszącego ryzyko związane z zatrudnieniem i odpłatność. W praktyce wątpliwości najczęściej budzi kwestia podporządkowania w przypadku zatrudniania wspólników spółki z o.o. Kwestia ta wielokrotnie była przedmiotem sporów powstałych najczęściej na tle negatywnych dla wspólników decyzji ZUS, z których wynikało, że wspólnik zatrudniony na umowę o pracę nie podlegał obowiązkowemu ubezpieczaniu społecznemu.

W utrwalonym już orzecznictwie uznaje się, że zatrudnienie wspólnika na umowę o pracę jest dopuszczalne. W orzeczeniu Sądu Najwyższego z 12 maja 2011 r. (II UK 20/11) wskazano m.in. że status pracowniczy osób sprawujących funkcje organów zarządzających zakładami pracy (w tym także funkcję członka zarządu spółki) nie wynika z faktu spełniania przez te osoby wszystkich cech stosunku pracy z art. 22 § 1 kodeksu pracy, lecz z decyzji ustawodawcy o włączeniu tych osób do kategorii pracowników — mimo pojmowanego w tradycyjny sposób braku podporządkowania kierownictwu pracodawcy.

Najczęściej wspólnicy będą zatrudniani w spółce z o.o. jako członkowie kadry zarządzającej, członkowie zarządu. Jeśli tylko nie mamy do czynienia ze spółką jednoosobową, w której umowa zawierana byłaby z „samym sobą” (przez co uznaje się ją za niedopuszczalną), jest to zgodne z prawem. W wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2008 r. w sprawie sygn. akt I UK 162/08, stwierdzono wprost, że wspólnik dwuosobowej sp. z o.o., który w charakterze pracownika osobiście zarządza zakładem pracy w imieniu takiego pracodawcy (art. 31 k.p. w zw. z art. 22 § 1 i § 11 k.p.), jest obowiązkowo objęty pracowniczym tytułem podlegania ubezpieczeniom społecznym, co nie może być uznane za sprzeczne z prawem ani nie stanowi obejścia ustawy w rozumieniu art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Należy jednak pamiętać o odpowiedniej formie umowy. Art. 210 kodeksu spółek handlowych zastrzega szczególną reprezentację spółki w umowach z członkami zarządu (w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników). Jeśli wspólnik będzie zatrudniony nie w zarządzie, lecz na innym stanowisku, to spółka powinna być reprezentowana przy zawieraniu umowy o pracę zgodnie z art. 31 § 1 kodeksu pracy i zgodnie z zasadą reprezentacji spółki. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Orlikowska, adwokat, Grupa Prawna Togatus

Polecane