Zatrudnionych przybyło, wynagrodzenia rosną coraz słabiej

Roman Przasnyski
opublikowano: 18-11-2009, 15:47

Podane dziś przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia w przedsiębiorstwach mogą nieco zaskakiwać. Te o wynagrodzeniach niespodzianką nie są.

Według GUS, w październiku liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się o 9 tys. osób i wyniosła 5267,4 tys. Wzrost nie jest imponujący, ale warto zauważyć, że liczba zatrudnionych zwiększyła się w tym roku po raz pierwszy od stycznia. W pierwszym miesiącu roku przybyło 13,7 tys. zatrudnionych.

W październiku liczba zatrudnionych była o 106,8 tys. osób niższa niż w styczniu, co oznacza spadek o prawie 2 proc. W porównaniu do października ubiegłego roku zatrudnienie było niższe o 2,4 proc.

Znacznie mniej optymistyczne są dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w firmach. Wyniosło ono w październiku 3312,32 zł i było wyższe niż w poprzednim miesiącu o 29,14 zł. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku zmniejszyło się ono o 107,5 zł, czyli o 3,1 proc. Znacznie lepiej wypada w porównaniu do października 2008 r.: tegoroczne jest wyższe od tamtego o 2 proc.

Marna to jednak pociecha, co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście ten, że cały wzrost, ze sporym naddatkiem, został „zjedzony” przez inflację. Realnie wynagrodzenie się więc obniżyło. Po drugie, od początku roku tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia ma tendencję malejącą. Oznacza to, że można się spodziewać spadku skłonności konsumentów do wydawania pieniędzy, a to zła informacja dla przedsiębiorstw i dla całej gospodarki. Firmy z jednej strony poszukują oszczędności i dążą do obniżki kosztów obniżając pensje, z drugiej jednak ogranicza to popyt na ich produkty.

Liczba zatrudnionych nie jest najpilniej śledzonym parametrem, dotyczącym rynku pracy, ale daje pewien pogląd na sytuację na nim. O wiele większą wagę przywiązuje się do stopy bezrobocia. Ta zaś rośnie i według wszelkich prognoz tendencja ta utrzyma się przynajmniej do końca roku. We wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 10,9 proc.

Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane