Zatrzęsło tokijską giełdą

WST
opublikowano: 14-03-2011, 07:09

Poniedziałkowa sesja na japońskiej giełdzie całkowicie została zdominowana przez sprzedających. Nie mogło być jednak inaczej, biorąc pod uwagę kataklizm jaki dotknął w ostatnich dniach Japonię, i  który nadal wisi nad tym wyspiarskim krajem niczym Miecz Damoklesa.

Po piątkowym, największym w historii Kraju Kwitnącej Wiśni trzęsieniu ziemi, a następnie tsunami, niespokojnie było przez cały weekend. Doszło m.in. do wstrząsów wtórnych i wybuchu w elektroni jądrowej. Setki tysięcy domów i zakładów pracy pozostaje bez prądu, szwankuje transport. Nie lepiej jest i w poniedziałek. Nowy tydzień zaczął się od kolejnych wstrządów i ostrzeżenia przed nową falą tsunami. Nadal poza koktrolą jest sytuacja w elektrowni Fukushima. M.in. z tych powodów wiele firm zmuszonych jest wstrzymać produkcję.

Na tokijskim parkiecie mamy do czynienia z bolesną przeceną. Momentami głowny indeks tamtejszego rynku wskaźnik Nikkei traci nawet ponad 6,4 proc. To największy spadek od grudnia 2008 r. Z kolei indeks szerokiego rynku Topix traci chwilami ponad 7,6 proc. taniejąc najmocniej od października 2008 r. Co warto podkreślić, wieloma akcji początkowo nie było można handlować z powodu ogromnej nierównowagi pomiędzy zleceniami sprzedaży i kupna.

Papiery Tokyo Electric Power, właściciela elektrowni Fukushima zapikowały o ponad 24 proc. O ponad 16 proc. zniżkowała wycena walorów Tokio Marine Holdings, największego w Japonii pod względem wartości rynkowej ubezpieczyciela nieruchomości.

Spore przeceny stały się też udziałem akcji spółek reprezentujących sektor motoryzacyjny. To przede wszsystkim z uwagi na wstrzymanie produkcji, w niektórych przypadkach co najmniej do końca tygodnia. Takie deklaracje złożyły m.in. koncernu Toyota, Honda i Nissan.  Tylko w przypadku Toyoty oznacz to może 40 tys. aut mniej.

Popytem cieszą się z kolei udziały spółek budowlanych, co należy wiązać z oczekiwaniami na zyski tych firm generowanych w ramach odbudowy kraju ze zniszczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zatrzęsło tokijską giełdą