Zatrzymania za nierzetelne opinie w przetargu PKP PLK

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

CBA zatrzymało 9 osób powiązanych m.in. z Kapsch CarrierCom. Prokuratura podejrzewa oszustwo przy przetargu na system GSM-R.

We wtorek CBA zatrzymało dziewięć osób w sprawie dotyczącej utrudniania przetargu PKP PLK na budowę systemu łączności dla kolejarzy. Wśród zatrzymanych są: kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli Kapsch CarrierCom, radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim.

Według prokuratury w toku przetargu na GSM-R w listopadzie 2017 r. doszło do „oszustwa sądowego” polegającego na posłużeniu się w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności we Wrocławiu.

„Chodziło o uzyskanie korzystnego dla Konsorcjum Kapsch rozstrzygnięcia Izby w toku postępowania przetargowego” – podaje prokuratura.

Sprzeczne opinie instytutu

W 2017 r. PKP PLK w przetargu na system GSM jako najkorzystniejszą wybrały ofertę konsorcjum Nokia Solutions za 2,64 mld zł brutto (bez opcji). Konsorcjum Kapsch-PORR złożyło w tym przetargu ofertę wartości 3,724 mld zł brutto. Budżet zamawiającego opiewał na ok. 3,73 mld zł brutto.

Konsorcjum Kapsch złożyło odwołanie do KIO, zarzucając ofercie Nokii m.in. zaplanowanie wykonania niewystarczającej liczby obiektów radiokomunikacyjnych (OR). Wśród dowodów na potwierdzenie zarzutów złożyło m.in. dwie opinie Instytutu Łączności, w tym sporządzoną przez pracowników naukowych Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej, w której wyrażono pogląd potwierdzający niemożność wykonania przedmiotu zamówienia przy założonej przez Nokię liczbie OR. Co ciekawe, PKP PLK w toku sprawy w grudniu 2017 r. złożyły pismo ze stanowiskiem Instytutu Łączności i opinią, podpisane przez dyrektora instytutu. Stwierdzały m.in., że opinia z Wrocławia powstała bez wiedzy dyrekcji instytutu.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Z powyższych dokumentów wynika, że dyrekcja Instytutu Łączności nie podziela stanowiska wyrażonego w obu opiniach złożonych przez odwołującego i nie reprezentują one stanowiska Instytutu” — czytamy w wyroku KIO ze stycznia 2018 r.

KIO ostatecznie nie dała wiary opiniom przedstawionym przez konsorcjum Kapsch i oddaliła odwołanie, a konsorcjum Nokii w marcu 2018 r. podpisało z PKP PLK umowę na system łączności dla kolejarzy.

Prokuratura stawia zarzuty

We wtorek do czasu zamknięcia tego wydania „PB” prokuratura nadal prowadziła czynności procesowe. Zatrzymanym osobom miała przedstawić zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1,1 mld zł, stanowiącej różnicę między ofertami konsorcjum Kapsch i konsorcjum Nokii, a także usiłowanie doprowadzenia PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 2,79 mld zł.

Wśród wymienianych zarzutów jest też podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych — pracowników Instytutu Łączności — także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator ma podjąć decyzję w sprawie zastosowania środków zapobiegawczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

CBA