Zatrzymano członków grupy zajmującej się przemytem ludzi

IAR
opublikowano: 20-03-2008, 13:10

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodową, dobrze zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się przemytem ludzi.

Do cieszyńskiego sądu trafił już akt oskarżenia przeciwko 6 osobom. Na ławie oskarżonych zasiądzie troje Polaków oraz trzech obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej. Grozi im do 8 lat więzienia.

Członkowie grupy przemycali osoby z Senegalu, Sri Lanki, Bangladeszu, Chin, Egiptu, Indii, Rosji i Mongolii przez Polskę na Zachód. Cudzoziemcy przewożeni byli w warunkach zagrażających ich zdrowiu, a nawet życiu. Leżeli na workach z torfem, ukryci w niewielkiej przestrzeni między ładunkiem, a górną częścią plandeki, gdzie panował zaduch i wysoka temperatura. W szczelnie zamkniętej przestrzeni ładunkowej TIR-ów brakowało powietrza, cudzoziemcy nie mieli też jak załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych.

W ten sposób gang przemycił prawdopodobnie ponad 100 osób.

Każdy z członków rozbitej grupy miał ściśle określone zadania - jedni zajmowali się wyszukiwaniem i nawiązywaniem kontaktów z cudzoziemcami, inni ich odbierali i dowozili do miejsc, gdzie oczekiwali na przerzut przez granicę, inni przewozili ich ustaloną trasą do miejsca załadunku na ciężarówki, a jeszcze inni werbowali kierowców ciężarówek oferując im kwotę 300 euro za przewiezienie jednego cudzoziemca.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu