Zaufanie amerykańskich konsumentów najwyższe od ośmiu miesięcy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-12-2022, 18:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wyraźnie poprawił się sentyment konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Wpływ na to miał spadek inflacji i cen paliw, informuje Bloomberg.

Michael Nagle/Bloomberg

Opracowywany przez Conference Board wskaźnik wzrósł w oszacowaniu na grudzień 2022 r. do 108,3 pkt z poddanego korekcie w górę poziomu 101,4 pkt odnotowanego miesiąc wcześniej. Dzisiejszy odczyt okazał się zaskoczeniem, gdyż konsensus prognoz ekonomistów zakładał spadek wskaźnika do 101 pkt.

Tymczasem wskaźnik oczekiwań — wskaźnik odzwierciedlający sześciomiesięczne perspektywy konsumentów — zwiększył się do 82,4, najwyższego poziomu od stycznia. Natomiast wskaźnik aktualnych warunków wzrósł do 147,2, najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

Eksperci komentując raport Conference Board podkreślają, że konsumenci najprawdopodobniej uznali, że inflacja już osiągnęła szczyt, co dodatkowo zostało wsparte spadkiem cen gazu i paliw.

Mediana oczekiwanej stopy inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadła do 5,9 proc., co jest jej najniższym poziomem do września 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane