Zaufanie do brytyjskich aktywów na krawędzi załamania

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-09-2022, 12:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gwałtownie słabnie nastawienie inwestorów wobec brytyjskich aktywów, w tym do akcji i funta przy oczekiwaniach na spadek rentowności obligacji skarbowych, informuje Reuters.

Flaga Wielkiej Brytanii, Wielka Brytania flag
Flaga Wielkiej Brytanii, Wielka Brytania flag
Fot. Ian Taylor/Unsplash

Ponad połowa (55 proc.) respondentów agencji wśród których są międzynarodowe banki i firmy konsultingowe w sondażu z zeszłego tygodniu stwierdziła, że istnieje wysokie ryzyko, że brytyjskie aktywa gwałtownie pogorszą się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wśród powodów tak znaczącego pogorszenia nastrojów wymienia się najwyższą od dziesięcioleci inflację, zawirowania na scenie politycznej a także trudne relacje z Brukselą.

Podczas gdy waluty na całym świecie straciły na wartości wobec rosnącego dolara, a rosnąca inflacja wszędzie uderzyła w ceny obligacji rządowych, Wielka Brytania ucierpiała mocniej niż większość.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy brytyjski funt stracił 7 proc. w relacji do dolara, co jest jednym z najgorszych wyników spośród 10 głównych walut.

Zdaniem ankietowanych, rentowność 10-letnich brytyjskich obligacji skarbowych – która we wtorek osiągnęła najwyższy poziom od 11 lat 3,292 proc. – może być bliska szczytu, a mediana prognoz wskazuje na spadek poniżej 3 proc. w ciągu trzech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane