Zaufanie konsumentów z Eurolandu nieoczekiwanie pogorszyło się

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-03-2023, 17:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowszy odczyt wskaźnika nastrojów panujących wśród konsumentów w strefie euro rozczarował. Sentyment pogorszył się przerywając trwająca od pięciu miesięcy z rzędu poprawę, informuje Bloomberg.

Adobe Stock

Opracowywany przez Komisję Europejską indeks zaufania konsumentów spadł w oszacowaniu na marzec 2023 r. do -19,2 pkt z -19 pkt miesiąc wcześniej, kiedy to poprawił się o 1,7 pkt. Spadł tym samym z „najwyższego” poziomu od roku.

Niemniej wskaźnik nadal pozostaje głęboko w ujemnym terytorium. Nadal też jest poniżej poziomu sprzed pandemii koronawirusa i długoterminowej średniej, a ekonomiści ostrzegają, że gospodarka bloku wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami.

W poprzednich miesiącach nastroje konsumentów poprawiały się m.in. z uwagi na relatywnie łagodną zimę, która pomogła ograniczyć zużycie energii, zwiększyła poziom magazynowania gazu i rozwiała obawy przed potencjalnymi niedoborami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane