Zaufanie w Niemczech najwyższe od 3 lat

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 25-08-2010, 11:13

Zaufanie niemieckich przedsiębiorców wzrosło w sierpniu czwarty raz z rzędu, osiągając poziom najwyższy od czerwca 2007 r.

Indeks monachijskiego instytutu Ifo wzrósł w sierpniu do 106,7 pkt ze 106,2 pkt. Analitycy spodziewali się spadku indeksu o pół punktu.

- Dzisiejsze dane są zadziwiająco dobre. Nawet, jeśli to koniec wzrostów indeksu, to należy pamiętać o tym, że jest to wskaźnik wyprzedzający, co dobrze rokuje na przyszłość – komentował Juergen Michels, główny ekonomista Citigroup na strefę euro.

To kolejny sygnał świadczący o wyjątkowo dobrym stanie niemieckiej gospodarki. W drugim kwartale bieżącego roku największa gospodarka Europy rozwijała się w tempie 2,2 proc. kwartał do kwartału, co jest najszybszym tempem od zjednoczenia kraju.

Gospodarkę naszych zachodnich sąsiadów wspiera osłabienie euro wobec innych głównych walut, które jest pokłosiem załamania gospodarczego na południu kontynentu. Zgodnie z ostatnimi kwartalnymi danymi eksport rośnie w tempie sięgającym 8,2 proc.

Indeks Ifo mierzy nastroje grupy 7000 menedżerów niemieckich przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane