Zawarcie umowy inwestycyjnej UE-Chiny możliwe w tym tygodniu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 28-12-2020, 16:32

Chiny i Unia Europejska prawdopodobnie zawrą w tym tygodniu umowę inwestycyjną. Zapewni ona unijnym firmom znacznie lepszy dostęp do chińskiego rynku i ochronę ich aktywów, pisze Reuters powołując się na słowa anonimowego urzędnika UE.

Rozmowy w sprawie porozumienia rozpoczęły się w 2014 roku, jednak przez wiele lat tkwiły w martwym punkcie. UE twierdziła, że Chiny nie wywiązują się z obietnicy zniesienia ograniczeń dla europejskich inwestycji.

Sytuacja zmieniła się w wyniku napiętych relacji handlowych pomiędzy Chinami i USA. Skłoniło to władze Państwa Środka do rewizji swojego stanowiska i próby osiągnięcia porozumienia z Brukselą. „Umowa może być zawarta już w tym tygodniu” – stwierdził urzędnik UE, z którym rozmawiał Reuters. „Dzięki porozumieniu uzyskamy znacznie lepszy dostęp do rynku i ochronę naszych inwestycji w Chinach. Pracujemy nad tym od wielu lat, a Chińczycy zrobili w naszym kierunku spory krok” – dodał.

Temat potencjalnej umowy został poruszony podczas poniedziałkowego spotkania ambasadorów krajów UE w Brukseli. Żadne z państw członkowskich nie miało wobec niej poważniejszych obiekcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane