Zawarta została koalicja PiS, Samoobrony i secesjonistów z LPR

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 27-04-2006, 19:10

PiS, Samoobrona i grupa  parlamentarzystów, którzy opuścili klub LPR, podpisały w czwartek umowę koalicyjną. Na wejście do koalicji nie zdecydowało się PSL. Porozumienie nie daje większości w Sejmie.

PiS, Samoobrona i grupa  parlamentarzystów, którzy opuścili klub LPR, podpisały w czwartek umowę koalicyjną. Na wejście do koalicji nie zdecydowało się PSL. Porozumienie nie daje większości w Sejmie.

Koalicja dysponuje 218 głosami. Rozmowy o utworzeniu większościowej koalicji rządowej rozpoczęły się po odrzuceniu 6 kwietnia przez Sejm wniosku PiS o samorozwiązanie Izby.

    Umowę koalicyjną podpisali w czwartek po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Samoobrony Andrzej Lepper i Bogusław Kowalski - stojący na czele grupy posłów i senatorów, którzy opuścili klub LPR i utworzyli własne Narodowe Koło Parlamentarne.

Jak donosi PAP, do rekonstrukcji rządu - będącej następstwem zawarcia koalicji - ma dojść w piątek. Premier Kazimierz Marcinkiewicz, który był obecny na podpisaniu umowy, spotkał się prezydentem  Lechem Kaczyńskim, by omówić kwestie dotyczące rekonstrukcji gabinetu.

    Zdaniem J. Kaczyńskiego, podpisana w czwartek umowa "pozwoli skonstruować trwałą większość i stworzyć zaplecze dla rządu do roku 2009". "Rozpoczęła się droga do tego, by kryzys Rzeczpospolitej, który rozpoczął się wiele lat temu, został przełamany" - powiedział prezes PiS po podpisaniu umowy.

    Lepper zapewnił, że koalicja będzie "sprawnie i dobrze rządzić". "Dziś jest czas wziąć odpowiedzialności za Polskę" - oświadczył tuż po zawarciu umowy koalicyjnej.

    Natomiast Kowalski zadeklarował "gotowość lojalnej współpracy" w realizacji programu przedstawionego w expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

    Kowalski, który w ostatnim czasie stał na czele grupy posłów LPR opowiadających się za współpracą z PiS - nazywanych "rozłamowcami" - wyraził przekonanie, że w krótkim czasie do koalicji rządowej przystąpi "znaczna część" lub całość LPR. "Bardzo sobie tego życzymy" - podkreślił.

    Umowa koalicyjna podpisana został dwie godziny po tym, gdy Rada Naczelna PSL zdecydowała, że ludowcy nie wejdą do koalicji rządowej. Za przystąpieniem do koalicji opowiedziało się jedynie 2 członków Rady, przeciwko było ponad 60.

    Prezes PSL Waldemar Pawlak tłumaczył, że o odrzuceniu opcji koalicyjnej nie zadecydowała sprawa stanowisk w rządzie, bo tu ludowcom zaproponowano "więcej, niż mogli się spodziewać.

    Według niego, na stanowisko PSL wpłynęły głównie projekty niektórych ustaw, mających być częścią porozumienia koalicyjnego. "Znaleźliśmy zapisy, które pod niewinnymi tytułami ustaw kryły szkodliwe dla ludzi i kraju rozwiązania" - mówił Pawlak.

    Ludowcy zarzucili też PiS i Samoobronie, że podczas prowadzenia z nimi negocjacji usuwano ludzi związanych z PSL m.in. z terenowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Komentując decyzję ludowców, Lepper powiedział, że jest ona dla niego niezrozumiała. J. Kaczyński stwierdził natomiast, że oczekuje "dojrzewania" od tych, którzy "dziś z niezrozumiałych względów" nie chcieli wziąć udziału w koalicji.

    Szef PiS powiedział, że resorty, które w przymiarkach koalicyjnych miały przypaść PSL - mówiono o resortach gospodarki i budownictwa - będą na razie kierowane przez obecnych ministrów.

    Według Leppera, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Samoobronie mają przypaść resorty rolnictwa oraz pracy, a także planowane nowe ministerstwo gospodarki morskiej. Szef Samoobrony dodał jednak, że "jeszcze wszystko może się zdarzyć jakieś przesunięcia mogą być w jakimś resorcie".

    Stanowisko ministerialne ma także przypaść Kowalskiemu. Kaczyński nie zdradził jednak, które. Kowalski jest szefem sejmowej Komisji Infrastruktury, więc jeśli dojdzie do podziału Ministerstwa Transportu i Budownictwa na dwa resorty, być może obejmie jeden z nich.

    Lepper zapowiedział, że po objęciu przez niego stanowiska wicepremiera, kandydatką Samoobrony na wicemarszałka Sejmu będzie Genowefa Wiśniowska.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zawarta została koalicja PiS, Samoobrony i secesjonistów z LPR