Czytasz dzięki

Zawieszono strajk w fabryce "Polmo"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 16:47

Około 50 pracowników produkcji w Fabryce Mechanizmów Samochodowych "Polmo" w Szczecinie, którzy w poniedziałek rozpoczęli strajk domagając się zaległych wypłat, zawiesiło akcję do wtorku. Strajkujący spotkali się z prezesem spółki Benedyktem Szokalskim, który obiecał im wypłatę połowy pensji za lipiec.

Około 50 pracowników produkcji w Fabryce Mechanizmów Samochodowych "Polmo" w Szczecinie, którzy w poniedziałek rozpoczęli strajk domagając się zaległych wypłat, zawiesiło akcję do wtorku. Strajkujący spotkali się z prezesem spółki Benedyktem Szokalskim, który obiecał im wypłatę połowy pensji za lipiec.

W poniedziałek rano pracownicy fabryki przerwali pracę, zgromadzili się w zakładowej stołówce i zażądali wypłaty wynagrodzeń w terminie. Twierdzą, że od początku roku pieniądze otrzymują z 3-tygodniowym opóźnieniem, a do strajku zmusiła ich dramatyczna sytuacja ich rodzin i długi spowodowane pożyczkami pieniędzy na przeżycie.

"Od początku roku żadnej pensji nie otrzymaliśmy bez opóźnienia. Ostatnią otrzymaliśmy w lipcu za czerwiec, z trzytygodniowym opóźnieniem. Tak dłużej być nie może, ludzie są zdesperowani, pozadłużali się, żeby przeżyć" - powiedział PAP Wojciech Osman z "Solidarności'80".

Ze strajkującymi spotkał się prezes spółki Benedykt Szokalski, który obiecał im wypłatę części wynagrodzeń.

"Prezes powiedział, że na wypłaty przeznaczy 60 tys. zł, bo tylko tyle ma. 40 tys. zł będzie przeznaczone na pensje pracowników fizycznych i 20 tys. zł dla umysłowych. Jak wychodziłem z pracy, w kasie trwały wypłaty, część pieniędzy zostanie przelana na konta" - powiedział PAP Dariusz Makarewicz z "Solidarności'80".

Makarewicz dodał, że suma przeznaczona na wypłaty dla pracowników umysłowych na pewno nie pokryje całości ich pensji. Podczas spotkania ustalono, że we wtorek prezes "Polmo" poda datę wypłaty drugiej części ich pensji, inaczej strajk zostanie wznowiony - powiedział związkowiec.

"Polmo" produkuje m.in. wały napędowe dla firm Star Truck-Mann, przekładnie kierownicze dla Opla Polska oraz dźwignie zmiany biegów dla Fiata Auto Polska. Zakład zatrudnia ok. 140 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane