Zawinul w Krakowie

Robert Buczek
23-03-2007, 00:00

Joe Zawinul, jazzman, jeden z wybitniejszych twórców jazz-rocka, wystąpi 25 marca w Krakowie, w sali Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (godz. 19.00).

Błyskotliwą karierę rozpoczynał jako bopowy pianista. Sławę zyskał w latach 60., dzięki współpracy z kwintetem braci Adderleyów. To u nich zaczął sięgać po elektryczne pianino, stając się jednym z prekursorów elektroniki stosowanej w jazzie, a także skomponował słynny jazzowy standard „Mercy, Mercy, Mercy”. Spotkanie z Milesem Davisem zaowocowało autentyczną rewolucją — album „Bitches Brew” uznawany jest za kamień węgielny jazz-rocka. Potem powstała kapela Weather Report — chyba najbardziej wpływowa w całej historii jazz-rocka. Po rozpadzie zespołu skoncentrował się na samodzielnym liderowaniu i rozwijaniu własnych koncepcji muzycznych.

Robert Buczek

krytyk muzyczny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Zawinul w Krakowie