Zawirowania polityczne osłabiły obligacje na otwarciu

26-01-2004, 09:54

Reuters: W poniedziałek na otwarciu, po obfitującym w polityczne wydarzenie weekendzie, ceny obligacji spadły. Inwestorzy z uwagą obserwują co się dalej wydarzy na scenie politycznej, a na rynku nasiliły się obawy, czy plan wicepremiera Jerzego Hausnera uzyska poparcie w parlamencie.

Rano kurs złotego spadł, potem jednak umocnił się w stosunku do parytetu do poziomu zbliżonego do piątkowego zamknięcia. Choć w sobotę Rady Krajowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Unii Pracy poparły program Hausnera, to przegrane w piątek w Sejmie głosowanie nad budżetem rodzi niepewność, czy koalicja zdoła przeprowadzić go przez głosowania. Póki co na rynku inwestorzy pilnie obserwują, jaki będzie dalej rozwój wypadków.

"Generalnie nad rynkiem zawisły czarne chmury. Zagranica na razie nie robi nic i czeka na rozwój wypadków" - powiedział Mateusz Bieniek, dealer z BPH-BPK. Podobne nastroje panują na rynku długu.

Tu też inwestorzy zwracają baczną uwagę na wydarzenia polityczne, po tym jak niespodziewanie w centrum uwagi znalazł się Federacyjny Klub Parlamentarny, utworzony na bazie Partii Ludowo-Demokratycznej (PLD) Romana Jegielińskiego. W piątek opozycji udało się odrzucić poprawkę Senatu, która zmniejszała dofinansowanie dla PKP. Niespodziewanie przeciwko rządowi głosowali posłowie z PLD, którzy dotychczas wspierali koalicję. Piątkowe głosowanie negatywnie wpłynęło na ceny obligacji, które w poniedziałek zniżkowały.

"Ceny mogą dalej spadać, jeżeli nie będzie żadnych pozytywnych politycznych niespodzianek" - powiedział Maciej Słomka, szef dealerów papierów dłużnych z Pekao SA.

Na poniedziałkowej aukcji Ministerstwo Finansów zaoferuje bony 52-tygodniowe za 1,0 miliard złotych i 26-tygodniowe o wartości 100 milionów złotych.

KURSY RYNKOWE O GODZ. 9.42

Euro/złoty 4,6825 wobec 4,6950 w piątek na zamknięciu

Dolar/złoty 3,7258 wobec 3,7000

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0406) 6,18 proc. wobec 6,08 proc.

5-letnie (DS0509) 6,73 proc. wobec 6,61 proc.

10-letnie (DS1013) 6,71 proc. wobec 6,65 proc.

((Autor: Paweł Florkiewicz i Ewa Krukowska; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zawirowania polityczne osłabiły obligacje na otwarciu