Zawisza: komisja śledcza chce wystąpić o dokumenty do IPN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-06-2006, 16:43

Sejmowa komisja śledcza ds. banków i sektora bankowego zamierza wystąpić o informacje do Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował w poniedziałek dziennikarzy szef komisji Artur Zawisza (PiS). Miałyby to być dokumenty dotyczące ewentualnych powiązań służb bezpieczeństwa PRL z sektorem bankowym w latach 1989-1990.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków i sektora bankowego zamierza wystąpić o informacje do Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował w poniedziałek dziennikarzy szef komisji Artur Zawisza (PiS). Miałyby to być dokumenty dotyczące ewentualnych powiązań służb bezpieczeństwa PRL z sektorem bankowym w latach 1989-1990.

W poniedziałek zebrało się prezydium komisji, a jej kolejne posiedzenie zaplanowano na za tydzień. Wtedy też komisja ma przyjąć projekt wystąpienia o materiały do IPN.

Zawisza powiedział dziennikarzom przed posiedzeniem prezydium, że komisja chciałaby się dowiedzieć, kto z dawnych kręgów władzy miał powiązania z bankowością. Nie podał jednak żadnych nazwisk, które mogłyby interesować komisję. Ich lista będzie jednak załącznikiem do wniosku. Według Zawiszy, komisja nie będzie występować do IPN o teczki tych osób.

"Będziemy tworzyć taki wykaz osób, ale to jeszcze decyzja przed komisją, jak on będzie szeroki i jak sformułowany" - powiedział PAP szef komisji po posiedzeniu prezydium.

Jak dodał, dyskutowano na nim o projektach wniosków do IPN i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz zastanawiano się nad sformułowaniem zagadnień tematycznych dla ekspertyz, które komisja chce zamówić. Według szefa komisji, jej członkowie rozmawiali też o uruchomieniu portalu internetowego komisji.

"Z jednej strony portal podawałby do wiadomości opinii publicznej informacje o pracy komisji, a z drugiej służyłby komunikowaniu się obywateli z samą komisją, gdyby mieli taką potrzebę" - zaznaczył Zawisza.

Komisja wcześniej ustaliła, że zwróci się o dokumenty, dotyczące sektora bankowego m.in. do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, NIK, Komisji Nadzoru Bankowego, ministerstw: skarbu, finansów i sprawiedliwości oraz do prokuratur. Skorzysta również z dokumentów sejmowych.

Powołana w marcu br. komisja śledcza ma zbadać prawidłowość i celowość działań NBP i Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) jako organów nadzoru bankowego w latach 1989-2006. Zajmie się także kształtem systemu bankowego w Polsce w porównaniu z innymi, w szczególności średnimi i dużymi krajami UE.

Jej prace mają dotyczyć także działalności osób występujących w imieniu KNB, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów. Komisja chce sprawdzić działalność tych osób pod kątem ewentualnego występowania konfliktu interesów, wpływającego na brak bezstronności przy podejmowaniu przez nie decyzji.

Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę o powołaniu komisji śledczej ds. banków uznając, że zakres jej prac został określony zbyt szeroko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane