Zawisza: Sejm wkrótce znowelizuje uchwałę o komisji ds. banków

(Marek Druś)
opublikowano: 25-10-2006, 17:36

Na następnym posiedzeniu Sejmu możliwa jest nowelizacja uchwały o bankowej komisji śledczej, zapowiada jej przewodniczący.

Na następnym posiedzeniu Sejmu, 13 listopada, pod obrady może trafić nowelizacja uchwały o komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego - poinformował w środę PAP przewodniczący komisji Artur Zawisza (PiS), po spotkaniu z marszałkiem Sejmu.

Podczas spotkania omówiono sytuację komisji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją uchwały o jej powołaniu oraz status materiałów zgromadzonych przez komisję.

Jak powiedział Zawisza, marszałek Sejmu poinformował, że będzie proponował prezydium Sejmu nowelizację istniejącej uchwały. Prace nad redakcją projektu nowelizacji jeszcze trwają. "Niemniej marszałek bardzo wyraźnie chce, by to była propozycja prezydium Sejmu" - dodał poseł.

Również PiS prowadzi "prace studialne" nad nowelizacją uchwały. "Z tym, że my nie będziemy wychodzić z własną inicjatywą, wiedząc o inicjatywie marszałka" - powiedział Zawisza.

Klub SLD chce natomiast uchylenia uchwały o powołaniu komisji. Przedstawiciele PO nie uczestniczyli w środowym spotkaniu, ponieważ byli poza Sejmem. Samoobrona ma zaproponować własną wersję nowelizacji uchwały, w której zamierza zwrócić uwagę na nadzór bankowy, jako "miejsce, w którym się ogniskują sprawy związane z sektorem bankowym".

Zawisza powiedział, że uznano, iż zgromadzone dotychczas materiały komisja będzie mogła zachować, a następnie z nich korzystać w zakresie zgodnym z nową uchwałą o powołaniu komisji.

Trybunał Konstytucyjny uznał we wrześniu, że uchwała o powołaniu komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego jest niezgodna z konstytucją. W uzasadnieniu sędziowie TK stwierdzili, że dla powołania komisji śledczej konieczne jest jednoznaczne określenie sprawy, którą komisja ma się zajmować oraz cel, któremu mają służyć działania komisji. Trybunał orzekł też, że komisja nie może przesłuchiwać prezesa NBP, ponieważ NBP i jego prezes nie podlegają kontroli Sejmu.

Komisja śledcza, powołana sejmową uchwałą z marca, miała zbadać rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działania organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zawisza: Sejm wkrótce znowelizuje uchwałę o komisji ds. banków