Zawoja zawojuje nowy obszar w PPP

ANP
opublikowano: 11-04-2012, 00:00

Gmina chce zrealizować dwa pionierskie projekty — oświatowy i infrastrukturalny — za kilkadziesiąt milionów złotych.

Budowa szkoły, wraz z modernizacją istniejących obiektów, oraz sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków — to ambitne plany, które Zawoja, niewielka gmina z województwa małopolskiego, chce zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jej władze jeszcze w tym roku zamierzają uruchomić oba postępowania na wyłonienie partnera prywatnego. Pierwszy na liście PPP jest projekt oświatowy (szacowany na 32 mln zł), w którego skład wchodzą cztery zadania: budowa szkoły z basenem w Zawoi Centrum, rozbudowa szkół w Skawicy Centrum i Zawoi Masorne oraz kompleksowa modernizacja placówki w Zawoi Wilcznej wraz z budową obiektu sportowego. Pilotażowy w Polsce projekt PPP w szkolnictwie pod swoje skrzydła wziął resort rozwoju regionalnego. Samorząd może liczyć na merytoryczne wsparcie ministerstwa.

— Chcemy wdrożyć formułę PPP przede wszystkim dlatego,że gminy, której tegoroczny budżet wynosi 27 mln zł, nie stać na szybką budowę szkoły z basenem i przebudowę innych obiektów oświatowych — mówi Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja.

Jego zdaniem, realizacja projektu pozwoli gminie ograniczyć wydatki na szkolnictwo, bo nowa infrastruktura będzie lepiej dostosowana do potrzeb lokalnej społeczności (Zawoja planuje zamknięcie pięciu z ośmiu szkół i otwarcie jednej).

— Zaoszczędzimy w skali roku 2 mln zł. Te pieniądze możemy przeznaczyć na opłaty za dostępność na rzecz partnera prywatnego — mówi Tadeusz Chowaniak. Atutem formuły PPP jest także to, że gmina nie będzie musiała się zadłużać.

— Nie mamy nawet wystarczającej zdolności kredytowej — dodaje wójt.

W Polsce nie było dotychczas oświatowych projektów PPP. Wyjątkiem była inwestycja w Niepołomicach, która jednak nie doczekała się realizacji.

— Tym bardziej cieszy przykład Zawoi. Przełamuje mit, że PPP jest formułą zarezerwowaną dla dużych, wielomilionowych projektów — mówi Tomasz Korczyński z kancelarii Wierzbowski Eversheds. W inwestycji w Zawoi ryzyko budowy i dostępności będzie po stronie partnera prywatnego, a popytu — podzielone między partnera prywatnego a gminę.

— Taka struktura, zgodnie z wytycznymi Eurostatu, umożliwia finansowanie inwestycjipoza długiem publicznym — podkreśla Tomasz Korczyński.

Na gminnej liście PPP jest także budowa sieci kanalizacji z oczyszczalnią ścieków o szacunkowej wartości 50-60 mln zł. Także w tej dziedzinie Zawoja jest jednym z pionierów.

— Pokrycie gminy siecią kanalizacyjną wynosi zaledwie 10 proc. Dlatego uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej jest konieczne. W formule PPP będzie najbardziej opłacalne — także dla partnera prywatnego, który — oprócz opłaty za dostępność — może zarabiać na opłatach za ścieki — mówi Tadeusz Chowaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy