Zawoja zawojuje nowy obszar w PPP

ANP
12-04-2012, 11:32

Gmina chce zrealizować dwa pionierskie projekty – oświatowy i infrastrukturalny - za kilkadziesiąt milionów złotych.

Budowa szkoły, wraz z modernizacją istniejących obiektów, oraz sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków - to ambitne plany które Zawoja, niewielka gmina z województwa małopolskiego, chce zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jej władze jeszcze w tym roku zamierzają uruchomić oba postępowania na wyłonienie partnera prywatnego. Pierwszy na liście PPP jest projekt oświatowy (szacowany na 32 mln zł), w którego skład wchodzą cztery zadania: budowa szkoły z basenem w Zawoi Centrum, rozbudowa szkół w Skawicy Centrum i Zawoi Masorne oraz kompleksowa modernizacja placówki w Zawoi Wilcznej wraz z budową obiektu sportowego. Pilotażowy w Polsce projekt PPP w szkolnictwie pod swoje skrzydła wziął resort rozwoju regionalnego. Samorząd może liczyć na merytoryczne wsparcie ministerstwa.

– Chcemy wdrożyć formułę PPP przede wszystkim dlatego, że gminy, której tegoroczny budżet wynosi 27 mln zł, nie stać na szybką budowę szkoły z basenem i przebudowę innych obiektów oświatowych – mówi Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja.
Jego zdaniem, realizacja projektu pozwoli gminie ograniczyć wydatki na szkolnictwo, bo nowa infrastruktura będzie lepiej dostosowana do potrzeb lokalnej społeczności (Zawoja planuje zamknięcie pięciu z ośmiu szkół i otwarcie jednej).
- Zaoszczędzimy w skali roku 2 mln zł. Te pieniądze możemy przeznaczyć na opłaty za dostępność na rzecz partnera prywatnego – mówi Tadeusz Chowaniak
Atutem formuły PPP jest także to, że gmina nie będzie musiała się zadłużać.
– Nie mamy nawet wystarczającej zdolności kredytowej – dodaje wójt.

W Polsce nie było dotychczas oświatowych projektów PPP. Wyjątkiem była inwestycja w Niepołomicach, która jednak nie doczekała się realizacji.
- Tym bardziej cieszy przykład Zawoi. Przełamuje mit, że PPP jest formułą zarezerwowaną dla dużych, wielomilionowych projektów – mówi Tomasz Korczyński z kancelarii Wierzbowski Eversheds.
W inwestycji w Zawoi ryzyko budowy i dostępności będzie po stronie partnera prywatnego, a popytu - podzielone między partnera prywatnego a gminę.
– Taka struktura, zgodnie z wytycznymi Eurostatu, umożliwia finansowanie inwestycji poza długiem publicznym – podkreśla Tomasz Korczyński.
Na gminnej liście PPP jest także budowa sieci kanalizacji z oczyszczalnią ścieków o szacunkowej wartości 50-60 mln zł. Także w tej dziedzinie Zawoja jest jednym z pionierów.
– Pokrycie gminy siecią kanalizacyjną wynosi zaledwie 10 proc. Dlatego uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej jest konieczne. W formule PPP będzie najbardziej opłacalne - także dla partnera prywatnego, który - oprócz opłaty za dostępność – może zarabiać na opłatach za ścieki – mówi Tadeusz Chowaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Zawoja zawojuje nowy obszar w PPP