Zbawienny wpływ restrukturyzacji

Paulina Sztajnert
29-09-2003, 00:00

Przekształcenia wewnątrz grupy Pagedu przynoszą efekty. Pierwsze półrocze przyniosło 4 mln zł zysku.

Prowadzona od końca 2001 r. restrukturyzacja grupy Paged, zajmującej się głównie handlem wyrobami z drewna, zaczyna przynosić widoczne efekty. W pierwszej połowie tego roku zarówno cała grupa, jak i sam Paged mogły się pochwalić dodatnimi wynikami. Zysk netto za sześć miesięcy tego roku wyniósł odpowiednio 0,48 i 3,86 mln zł. Powoli zaczynają także wzrastać przychody netto ze sprzedaży. Do czerwca tego roku wyniosły one 142,3 mln zł, w porównaniu ze 135,6 mln zł przed rokiem.

Najbardziej wyniki grupy zaniżają spółki z branży tartacznej. Do czerwca ich strata wyniosła blisko 2,6 mln zł, a przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie około 11,7 mln zł. Nic zatem dziwnego, że władze spółki postanowiły sprzedać udziały w tym segmencie. W kwietniu i lipcu sprzedano około 30 proc. udziałów w Paged Tartaki z siedzibą w Płocicznie. Całkowicie sprzedany został tartak w Miłomłynie. Podobny los spotkał Zakład Drzewny w Słupsku.

Jak wskazują wyniki, nie wszystkie podmioty w grupie skazane są na podobny los. Najbardziej pozytywny wpływ na wyniki mają spółki meblarskie. Przychody ze sprzedaży tych firm w pierwszej połowie tego roku wyniosły 54,5 mln zł, a zysk netto prawie 2,6 mln zł. I w nich Paged widzi swoją siłę. W ramach segmentu meblarskiego ma powstać swoisty subholding zrzeszający: Paged Meble, Paged WEFEM oraz Paged Rzeszowskie Fabryki Mebli.

Pozytywne efekty przekształcenia grupy zaczynają także doceniać inwestorzy. W ciągu dziewięciu miesięcy cena papierów spółki wzrosła o blisko 700 proc. Na początku roku kurs akcji kształtował się nawet poniżej 1 zł. Po upływie sześciu miesięcy notowania wzrosły do około 1,80 zł. Obecnie walory spółki ocierają się już o próg 6,25 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zbawienny wpływ restrukturyzacji