Zbigniew Lewicki: Należy tonować optymizm związany z Obamą

IAR
opublikowano: 20-01-2009, 13:19

Profesor Zbigniew Lewicki nie ma  wątpliwości, że zaprzysiężenie Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych to historyczne wydarzenie. Gość Salonu Politycznego Trójki jest przekonany, że  wybór Obamy na prezydenta USA jest szczególnie ważny dla afroamerykanów.

Amerykanista przypomina, że jeszcze kilka lat temu wybór czarnoskórego Amerykanina na prezydenta USA był dla większości obywateli tego kraju czymś nie do pomyślenia. Profesor Lewicki przypomniał, że Stany Zjednoczone są krajem, gdzie uprzedzenia rasowe są szczególnie żywe.

Amerykanista dostrzega olbrzymi entuzjazm związany z wyborem Obamy na prezydenta USA. Wielkie nadzieje z wyborem Baracka Obamy wiążą też finansiści, którzy liczą na poprawę koniunktury gospodarczej, wraz ze zmianą waszyngtońskiej administracji. Zbigniew Lewicki podkreśla jednak, że wyjście z kryzysu światowego w niewielkim stopniu zależy od nowego prezydenta. Jego zdaniem, Obama może niewiele zrobić dla poprawy sytuacji gospodarczej, natomiast na pewno jest "nośnikiem nadziei" na odwrócenie złej koniunktury. Te nadzieje są bardzo duże, ale w opinii profesora Lewickiego rozczarowanie może przyjść bardzo szybko, zwłaszcza jeśli będzie zwiększało się bezrobocie. Dlatego radzi jednak, by nieco tonować wielki optymizm związany z nowym prezydentem.

Amerykanista ma wątpliwości, że Polska będzie znaczącym partnerem USA w najbliższych latach. Nie wynika to ze zmiany warty w Waszyngtonie, ale z braku spójnej koncepcji polskiej polityki wobec USA i  pomysłu na ułożenie stosunków z USA.

Zbigniew Lewicki twierdzi, że poza sprawą wiz i tarczy antyrakietowej nie jesteśmy w stanie przedstawić Stanom Zjednoczonym żadnych konkretnych propozycji współpracy. Według profesora Lewickiego nasza dyplomacja powinna szukać wąskiej specjalizacji, która pozwoliłaby zaistnieć nam w Waszyngtonie.

Zaprzysiężenie Baracka Obamy na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się o godzinie 12.00 czasu waszyngtońskiego (czyli o 18.00 czasu polskiego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane