Zbliża się finansowa odwilż...

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 04-11-2009, 00:00

O pożyczkę coraz trudniej i trzeba za nią coraz więcej płacić. Ale już niedługo banki zaczną otwierać się na firmy.

...choć na razie banki zaostrzają politykę kredytową

O pożyczkę coraz trudniej i trzeba za nią coraz więcej płacić. Ale już niedługo banki zaczną otwierać się na firmy.

Banki cały czas przykręcają kurek kredytów dla firm — wynika z badania Narodowego Banku Polskiego (NBP). Zaostrzanie warunków dotyczy każdej analizowanej przez bank kategorii: kredytów długo- i krótkoterminowych, dla firm małych i dużych.

Duży może więcej

Niknące finansowanie nie wróży dobrze gospodarce. Na szczęście źródełko wysycha nieco wolniej niż w pierwszej połowie roku.

NBP bada skłonność banków do udzielania kredytów co kwartał. W specjalnych ankietach szefowie komitetów kredytowych w bankach deklarują, jak zmienia się ich podejście do kredytobiorców. Badania z przełomu 2008 i 2009 r. pokazały, że po wybuchu kryzysu finansowego w USA bankowców ogarnął strach. Odsetek banków, które zaostrzyły wymagania, sięgał 90 proc. Dziś aż takiego popłochu nie ma, ale wciąż więcej jest banków, które zaostrzają kryteria, niż tych, które je rozluźniają.

W przypadku długoterminowych kredytów dla dużych firm odsetek banków przykręcających śrubę jest o 11 pkt większy niż odsetek banków ją luzujących. W poprzednich kwartałach był zbliżony do 50 pkt. Nieco bardziej restrykcyjnie podeszli bankowcy do małych i średnich firm — przewaga niechętnych kredytodawców przekroczyła 20 pkt, wobec około 60 pkt w poprzednich kwartałach.

— Mniejsze firmy są bardziej podatne na wahania koniunktury, w czasie spowolnienia łatwiej stają się niewypłacalne. Duże przedsiębiorstwa częściej mają zagranicznych właścicieli, częściej są częścią dużej grupy kapitałowej, dzięki czemu mogą liczyć na wsparcie — wyjaśnia Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium.

Co sprawia, że banki coraz gorzej traktują klientów? Chociaż wskaźniki gospodarcze poprawiają się, bankowcy cały czas boją się o koniunkturę, więc ryzyko pożyczania pieniędzy oceniają jako wysokie — to najczęściej wymieniany przez banki powód. Inne przyczyny — związane z tą pierwszą — dotyczą rosnącego odsetka niespłacanych w terminie kredytów i ryzyka związanego z systemem finansowym.

Nieskrywana niechęć

Najczęstszą formą zaostrzania przez banki warunków udzielania kredytów jest podnoszenie marż dla klientów o podwyższonym ryzyku. Dość popularne jest też podnoszenie pozaodsetkowych kosztów kredytów.

— Zaostrzenie nie było jednak silne. Większość banków, które podejmowały takie działania, określiło je jako nieznaczne. Warunki dotyczące maksymalnej kwoty kredytu i okresu kredytowania oraz wymaganych zabezpieczeń pozostały niezmienione przez zdecydowaną większość ankietowanych banków — zaznaczają twórcy badania.

Pozytywny jest zwłaszcza przypadek zabezpieczeń. W poprzedniej edycji badania odsetek banków zwiększających swoje żądania był o 80 pkt wyższy niż odsetek banków je obniżających.

Na szczęście oceny banków dotyczące przyszłości są nieco lepsze. W kolejnych miesiącach bankowcy zamierzają nieco mniej restrykcyjnie podchodzić do klientów. W kredytach krótkoterminowych więcej (choć tylko o kilka punktów procentowych) jest już banków, które zamierzają rozluźniać politykę kredytową, niż tych, które będą ją zacieśniać. Co do kredytów długoterminowych, nadal nieco więcej jest tych pierwszych, ale i tak sytuacja wygląda lepiej niż kwartał wcześniej.

— Badanie pokazuje, że o kredyt nie jest łatwo, ale wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą. W III kwartale osiągnęliśmy dno i teraz będziemy widzieć już stopniowe rozluźnianie wymagań. Banki będą otwierać się na klientów, ponieważ ryzyko powoli się zmniejsza, a sytuacja jest coraz bardziej przewidywalna — podsumowuje Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Jacek

Kowalczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Zbliża się finansowa odwilż...