Zbliża się kolejna fala fuzji

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 05-02-2004, 00:00

Kolejne fuzje są nieuniknione. Obejmą praktycznie cały sektor.

,,Puls Biznesu”: Czy po wejściu Polski do UE czekają nas kolejne fuzje w sektorze bankowym?

Andrzej Wolski, dyrektor generalny ZBP: Tak. Nastąpi ona w kilku segmentach sektora. W przypadku dużych banków decyzje zapadną za granicą. Do fuzji może dojść w trzech przypadkach — jeśli inwestorzy przyjmą wspólną strategię rozwoju polskich spółek, gdy nastąpi między nimi fuzja, co automatycznie doprowadzi do połączenia banków w Polsce, albo gdy któryś z inwestorów podejmie decyzję o zrealizowaniu zysków i wycofaniu się z polskiego rynku.

Jakie banki wchodzą w grę?

Nie myślałem o żadnym konkretnie.

Bardziej rozproszony, i to zarówno pod względem liczebności, jak i struktury właścicielskiej, jest sektor średnich banków.

Kilka średnich banków już rozgląda się za potencjalnymi partnerami. Jednak jeszcze przez jakiś czas w tej grupie utrzymają się instytucje niszowe, oferujące tylko ściśle określoną grupę produktów.

Czy bierze Pan pod uwagę ewentualność wyjścia z Polski części inwestorów?

Polska gospodarka wysyła sygnały raczej zachęcające do pozostania. Ale decyzje inwestorów często są związane z ich wewnętrznymi problemami. Część z nich może chcieć zrealizować zyski, by zainwestować w innych regionach. Inni mogą być rozczarowani swoją pozycją. O wyjściu z Polski może decydować wiele czynników, niekoniecznie zależnych od atrakcyjności rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zbliża się kolejna fala fuzji