Zbliża się międzynarodowy kongres o znaczeniu czasu w gospodarce

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Futurysta potrafi opisać, jak będzie wyglądała przyszłość. Natomiast miliarder wie, kiedy ta przyszłość nadejdzie. To opisowa definicja timingu, czyli wyczucia czasu.

Umiejętności wejścia na scenę w decydującym momencie. Czas staje się coraz istotniejszym czynnikiem sukcesu w gospodarce. Wynika to przede wszystkim z ewidentnie narastającego tempa zmian. Na współczesnych rynkach w ciągu tygodni czy miesięcy dzieje się nieraz więcej niż niegdyś przez lata czy dziesięciolecia.

— Co ciekawe, w coraz większym stopniu zaczyna to dotyczyć wszystkich sektorów, włącznie z tymi, które do niedawna postrzeganebyły jako ostoja tradycji — mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W warunkach, gdy sukcesy coraz częściej osiągają najszybsi, a nie najlepsi, parametr czasu odgrywa zupełnie nową rolę. Z dużą siłą ujawnia się to w różnych obszarach nauk ekonomicznych, w tym w zarządzaniu strategicznym.

— Z jednej strony istotą zarządzania strategicznego jest projektowanie i wdrażanie długofalowych działań rozwojowych. Tylko wieloletnia perspektywa pozwala na kreowanie przełomowych projektów. Wizjonerstwo równoznaczne z umiejętnością dalekosiężnego patrzenia jest ważnym wyróżnikiem największych strategów — tłumaczy prof. Andrzej Kaleta.

Z drugiej strony wyzwaniem dla zarządzania strategicznego jest zdolność wykorzystywania okazji. Kto wcześniej je dostrzeże, szybciej wykorzysta, ten staje się liderem. Pozostali skazują się na porażki.

— Dla mnie jako ekonomisty i praktyka gospodarczego czas umiejscawia zdarzenia, które nastąpiły i pozwala definiować plany. Czasu i jego efektów nie da się cofnąć, tym bardziej warto planować i próbować przewidywać konsekwencje — mówi Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, współorganizatora kongresu.

DFR to spółka należąca do samorządu Dolnego Śląska. Jej celem jest zbudowanie w regionie trwałego, wieloletniego systemu finansowania MŚP. Fundusz jako pierwszy w Polsce wdrożył system aktywnego zarządzania środkami tzw. „post- -JEREMIE” i od lipca 2016 r. udziela pożyczek firmom z sektora MŚP. Wdraża też model finansowania kapitałowego innowacyjnych spółek. Na liczącym prawie 3 mln mieszkańców Dolnym Śląsku działa 360 tys. firm, a nowa powstaje średnio co trzy minuty. Główne branże to motoryzacja, elektrotechnika, elektromechanika, tworzywa sztuczne oraz produkcja wyrobów z metali.

— Jaką drogą podąża nasza gospodarka po przemianach ustrojowych? Czy potrafiliśmy właściwie wykorzystać czas, który upłynął od transformacji do budowania nowoczesnej ekonomii opartej na wiedzy? Czy upływający czas nie jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najistotniejszym czynnikiem warunkującym rozwój biznesu? — zastanawia się Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, który jest honorowym patronem kongresu.

Adresatami kongresu, który 15 października zaczyna się we Wrocławiu, są przedsiębiorcy, przedstawiciele środowiska naukowego, instytucji finansowych, otoczenia biznesu, administracji państwowej i samorządowej.

— Autorytety ze świata biznesu i nauki będą się spierać i opisywać wielowymiarowo problematykę czasu. Naukowcy, inwestorzy, przedsiębiorcy, decydenci — wszyscy codziennie podejmują ważne decyzje, których efekty poznają w przyszłości — mówi Marek Ignor.

Czasami warto się zatrzymać i zastanowić, w którym miejscu jesteśmy i na czym nam zależy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy