Zbliżenie Biotonu i Polpharmy

MAR
opublikowano: 16-04-2009, 00:00

Słowo staje się ciałem. Jerzego Staraka i Ryszarda Krauzego

Słowo staje się ciałem. Jerzego Staraka i Ryszarda Krauzego

zaczynają w Biotonie łączyć coraz silniejsze związki.

Analitycy są zgodni — tego posunięcia można było się spodziewać. Chodzi o trzy umowy, jakie Bioton i zależny od niego BioPartners podpisał ze spółkami należącymi do grupy kapitałowej Polpharma. Według Pawła Burzyńskiego, analityka BZ WBK, jest szansa, że spółki w końcu zrealizują deklaracje, które padły na przełomie roku, kiedy ważyły się losy dużo większego zaangażowania kapitałowego Polpharmy, należącej do grupy Jerzego Staraka, w giełdową spółkę ze stajni Ryszarda Krauzego. Ostatecznie Medana, spółka zależna Polpharmy, ma objąć pakiet 75 mln nowych akcji Biotonu. Jeśli powiodą się wszystkie nowe emisje, będzie mieć 2 proc. walorów.

— Zobowiązaliśmy się do zawarcia umowy subskrypcyjnej oraz opłacenia tych akcji wkładem pieniężnym wysokości 15 mln zł — mówi Agnieszka Raczko-Wojczyszyn, prezes Medany, która nie chce komentować innych aspektów umowy.

Według analityków, jeszcze lepszą wiadomością jest nawiązanie współpracy przez szwajcarski Biopartners oraz należący do Polpharmy Genefar. Ma ona dotyczyć wyłącznego prawa do sprzedaży i dystrybucji na rynkach UE, Wspólnoty Niepodległych Państw, Turcji i Japonii leku Ravanex, produkowanego przez BioPartners. To medykament do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wielkość rynku jest szacowana dzisiaj na 450 mln USD.

— Marnotrawstwem byłoby niewykorzystanie potencjału i doświadczenia obu spółek — w szczególności Biotonu, który jest praktycznie nieobecny z produktami na rynkach Europy Zachodniej — uważa Paweł Burzyński.

Według komunikatu, umowa stanie się wiążąca, w momencie gdy lek zostanie zarejestrowany, co ma nastąpić najwcześniej w II kw. 2010 r.

— Na owoce tego mariażu trzeba poczekać. To jest jednak umowa istotna. Dzięki niej Bioton zyska, jeśli nie będzie musiał tworzyć nowej struktury sprzedaży i dystrybucji na obcych mu rynkach Europy Zachodniej — podkreśla Paweł Burzyński.

Przedstawiciele Biotonu i Polpharmy byli bardzo oszczędni w komentarzach. Wyrażali zadowolenie z umów, zapewniając, iż jest to pierwszy krok do potencjalnej strategicznej współpracy — zarówno handlowej, jak i kapitałowej między grupami.

Inwestorzy wzięli trzy umowy za dobrą monetę. Przed ujawnieniem informacji kurs Biotonu wahał się w przedziale 28-29 gr, po jej ujawnieniu skoczył do 30-31 gr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy