ZBP: ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych

PAP
opublikowano: 27-08-2013, 14:14

W II kwartale tego roku wzrosła wartość oraz liczba udzielonych przez banki kredytów mieszkaniowych - podaje Związek Banków Polskich. Zdaniem ekspertów ożywieniu na rynku kredytów hipotecznych sprzyjają niskie stopy procentowe i lepsze dane gospodarcze.

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że wartość udzielanych kredytów hipotecznych wzrosła po raz pierwszy od II kwartału 2011 roku.

"Mieliśmy dwa lata spadków. Po ośmiu kwartałach mamy odbicie" - podkreślił. To - jak tłumaczył - efekt m.in. wzrostu zdolności kredytowej Polaków, spowodowany głównie dalszym obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w maju i w czerwcu, przy marżach kredytowych pozostających na niezmienionym poziomie.

Z raportu ZBP wynika, że w drugim kwartale br. banki udzieliły 44 tys. 79 kredytów mieszkaniowych o wartości blisko 9,2 mld zł, czyli odpowiednio o ok. 6 i 14 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br. "Nastąpiło również lekkie odbicie w górę, jeśli chodzi o średnią wartość kredytów, przekracza ona 200 tys. złotych" - powiedział.

99,5 proc. kredytów banki udzielają w złotych, a tylko 0,3 proc. we franku szwajcarskim.

Furga ocenił, że w kolejnych miesiącach dalszemu ożywieniu na rynku mieszkaniowym mogą sprzyjać niskie stopy procentowe oraz coraz lepsze dane dotyczące koniunktury w gospodarce.

Dane ZBP wskazują również na to, że liczba nowo zawartych umów kredytowych w drugim kwartale wzrosła o 50 tys. 833 w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. Na koniec pierwszego półrocza było ich 1 mln 789 tys. 156.

Łączne zadłużenie Polaków z tytułu kredytów hipotecznych w drugim kwartale wyniosło 328,674 mld zł, czyli wzrosło o ok. 2,4 proc. wobec pierwszego kwartału.

Furga zwrócił uwagę, że rośnie też liczba transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym, finansowanych środkami własnymi.

Dodał, że w ostatnim czasie ceny transakcyjne mieszkań niewiele się zmieniły. W drugim kwartale największy spadek cen dotyczył m.in. Poznania i wyniósł 43 zł za metr kwadratowy lokalu w porównaniu z poprzednim kwartałem. Średnia cena transakcyjna wzrosła natomiast najbardziej we Wrocławiu - o 74 zł.

"W porównaniu rocznym we wszystkich miastach, wyłączając Białystok, zanotowano spadek średniej ceny transakcyjnej" - dodał. Największe przeceny wystąpiły m.in. w Łodzi i Krakowie - po około 7 proc.

PB: Odmienną ocenę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych przedstawił  Open Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / ZBP: ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych