ZBP: po I półroczu br. w sądach było 58 tys. spraw dot. kredytów frankowych

PAP
opublikowano: 25-08-2021, 12:53

Po I półroczu br. w sądach było 58 tys. spraw dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Tylko przez sześć miesięcy wpłynęło do sądów 19,7 tys. spraw – powiedział wiceprezes ZBP Tadeusz Białek podczas środowej konferencji prasowej.

Wiceprezes ZBP dodał, że na koniec 2020 r. takich spraw było 38 tys., czyli w ciągu pierwszego półrocza do sądów wpłynęło 19,7 tys. spraw.

„Zaledwie 6 proc. ze spraw znajdujących się w sądach II instancji. To oznacza, że ogrom spraw jeszcze przed nami, a wiele z nich nie ma nawet wyznaczonych terminów” – powiedział Tadeusz Białek.

Stwierdził, że można się spodziewać wzrostu liczby pozwów składanych do sądów. Jedną z przyczyn jest brak oczekiwanego od wielu miesięcy stanowiska Izby Cywilnej w sprawie kredytów hipotecznych. Stanowisko to miało zostać określone w odpowiedzi Izby Cywilnej na sześć pytań postawionych Izbie przez I prezes Sądu Najwyższego. Kolejny termin posiedzenia Izby Cywilnej w tej sprawie wyznaczono na początek września.

„Obiektywnie rzecz biorąc, perspektywy wydania przez Izbę Cywilną uchwały 2 września są niewielkie. A dopóki nie poznamy odpowiedzi SN na pytania dotyczące kredytów denominowanych czy indeksowanych do franka, skłonność klientów do zawierania ugód nie będzie taka jakbyśmy oczekiwali. Klienci wolą składać pozwy sądowe, licząc na stwierdzenie nieważności umowy” – powiedział wiceprezes ZBP.

Z danych ZBP wynika, że spośród tych spraw, które nie mają prawomocnego rozstrzygnięcia i znajdują się w II instancji, 83 proc. z nich zostały wygranych przez klientów. Jak powiedział Tadeusz Białek, obecnie sądy I instancji najczęściej orzekają unieważnienie umowy, zmniejszył się odsetek spraw, w których orzekane jest „odfrankowienie” kredytu, a więc sąd uznaje umowę złotową oprocentowaną według stawek LIBOR.

„Spośród spraw rozstrzygniętych w II instancji – a było ich 213 – korzystnych dla banków rozstrzygnięć jest 41 proc., a dla klientów – 59 proc.” – stwierdził Tadeusz Białek.

Dodał, że w sądach II instancji dość często zdarza się oddalenie spraw m.in. z powodów formalnych, wycofanie pozwu przez klienta albo uznanie, że wskazana w pozwie klauzula nie jest abuzywna. Od 2017 roku do końca czerwca 2021 r. zapadło 1867 prawomocnych rozstrzygnięć, z czego 1387 było korzystnych dla banków.

Tadeusz Białek zastrzegł jednak, że te dane obejmują okres sprzed wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Dziubaków, a wtedy zdecydowana większość spraw przeciw bankom była rozstrzygana na ich korzyść.

Posiedzenie całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, w czasie którego Izba rozpozna przedstawione przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnienia prawne odnoszące się do kredytów walutowych wyznaczono na 2 września tego roku.

Sprawę bez terminu odroczono w połowie maja. Wówczas sędziowie zdecydowali o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane