ZBP: Polacy coraz częściej zastrzegają utracone dokumenty

  • PAP
opublikowano: 29-01-2019, 18:12

Wśród Polaków rośnie konieczności zastrzegania zgubionych lub skradzionych dokumentów - zakomunikował we wtorek wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Dariusz Kozłowski. Dodał, że w IV kwartale ub.r. zastrzeżono ponad 38 tys. dokumentów, natomiast w III w kwartale - ponad 43 tys.

"Cieszy nas, że Polac wiedzą, jak należy podchodzić do swojej tożsamości, ale martwi, że podchodzimy do swoich dokumentów w sposób nieroztropny" - powiedział na konferencji prasowej Kozłowski omawiając 36. wydanie raportu infoDOK. Opisuje on sytuację na rynku dokumentów tożsamości, które są wykorzystywane przez sektor bankowy do identyfikacji klienta.

W ostatnim kwartale ub.r. zastrzeżono ponad 38 tys. dokumentów w systemie bankowym, w tym czasie zanotowano ponad 1600 prób wyłudzeń na kwotę 51,7 mln zł. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie śląskim i mazowieckim. Statystycznie do bazy codziennie trafia 422 dokumentów.

"Liczba prób wyłudzenia kredytów maleje z kwartału na kwartał, ale martwi nas poziom sumaryczny wyłudzeń. Statycznie biorąc ta kwota jest ciągle na poziomie niezmienionym, co oznacza, że jest mniej prób, ale jednostkowa kwota wyłudzenia wyższa" - zaznaczył wiceprezes.

Poinformował że w ostatnim kwartale największa próba wyłudzanie miała miejsce w województwie małopolskim - było to 8 mln zł. Została ona zablokowana.

Najważniejszymi dokumentami jest: dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Zastrzegania dokumentów przyjmują wszystkie banki od swoich klientów, ale są także banki, które je przyjmują od osób nia mających konta bankowego.

Utratę dokumentów należy zgłosić jak najszybciej, wystarczy to zrobić w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz

tysięcy innych firm i instytucji korzystających z tego systemu. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście, ale także telefonicznie (od swoich klientów), a część banków wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.

Zastrzec dokumenty trzeba dlatego, by postronna osoba nie posłużyła się tym dokumentem w celu np. wyłudzenia kredytów i pożyczek, uniknięcia opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych), kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy, zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

W latach 2008-2018 do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ trafiło ponad 1 mln 316 tys. dokumentów, a rekordowy pod tym względem był III kwartał 2018 r. gdy zastrzeżono ponad 43,2 tys. dokumentów. W ciągu tych 11 lat próbowano wyłudzić prawie 80 tys. kredytów na łączną kwotę 4 miliardów i 429 mln zł.

Rekordowa próba wyłudzenia opiewała na 25 mln zł, aż 583 próby dotyczyły kwot równych lub większych niż 1 mln zł. Natomiast 14,1 tys. prób dotyczyło kwoty 1 tys. zł lub niższej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu