ZBP przygotował propozycje lepszego wykorzystania pieniędzy z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 20:36

Stworzenie systemu bieżącego monitorowania projektów dotowanych z UE i zbudowanie sieci funduszy pożyczkowych wysokiego ryzyka dla firm realizujących "unijne projekty" - to niektóre z rekomendacji Związku Banków Polskich (ZBP) dla lepszego wykorzystania funduszy z UE.

Stworzenie systemu bieżącego monitorowania projektów dotowanych z UE i zbudowanie sieci funduszy pożyczkowych wysokiego ryzyka dla firm realizujących "unijne projekty" - to niektóre z rekomendacji Związku Banków Polskich (ZBP) dla lepszego wykorzystania funduszy z UE.

    Rekomendacje te zaprezentowali przedstawiciele środowiska bankowego na czwartkowej konferencji nt. udziału sektora bankowego w absorpcji środków z UE.

    Z danych resortu finansów nt. wykorzystania dotacji unijnych w "starych państwach UE" wynika, że wysokość środków wymagających odzyskania w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem unijnych dotacji przez beneficjentów może - wraz z kosztami windykacji - sięgnąć nawet 15 proc. zaabsorbowanych pieniędzy wspólnotowych.

    Szacuje się, że kwota ta w latach 2004-2013 mogłaby w Polsce nawet przewyższyć wartość wszystkich nadających się do windykacji aktywów krajowego sektora bankowego - wynika z opracowania przedstawionego przez prezesa ZBP, Krzysztofa Pietraszkiewicza.

    "Za te błędy zapłaciłoby więc drogo całe polskie społeczeństwo. Pamiętajmy, że banki (ze względu na kredyty udzielane pod unijne dotacje - PAP) stanowią dodatkowe ogniwo kontroli wykonalności inwestycji, co zwiększa bezpieczeństwo decyzji o przyznaniu dotacji" - podkreślił Pietraszkiewicz.

    W celu zapewnienia prawidłowości wydatkowania unijnych pieniędzy, banki chcą mieć dostęp nie tylko do wykazu beneficjentów unijnych dotacji, ale także systemu bieżącego monitoringu realizacji projektów dotowanych z UE oraz sytuacji finansowej beneficjentów.

    Jak przekonują przedstawiciele sektora bankowego, umożliwi to szybkie reagowanie w "sytuacjach zagrożenia projektów".    Dla zwiększenia wykorzystania środków z UE w latach 2007-2013 bankowcy rekomendują stworzenie sieci funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, zwłaszcza funduszy wysokiego ryzyka typu "venture capital" (fundusze zamknięte, w ramach których grupa inwestorów przeznacza pieniądze na projekty wysokiego ryzyka - PAP) adresowanych do mikrofirm.

    Ponadto - jak podkreślił prezes ZBP - należy pilnie znowelizować ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU).

    Zgodnie z ustawą z kwietnia 2004 r. o FPU, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) może udzielać ze środków FPU gwarancji, poręczeń spłaty kredytu lub wykonania zobowiązań wynikających z obligacji, jeżeli kredyt lub środki z emisji obligacji są przeznaczone na wkład własny lub nakłady podlegające refinansowaniu ze środków UE.

    Z zaprezentowanych w czwartek przez prezesa BGK Andrzeja Dorosza danych wynika, że wysokość poręczeń udzielonych z FPU w 2005 r. wyniosła 90 mln zł. Dorosz ocenił możliwości poręczeniowe FPU na 2 mld zł.

    Jak poinformował na czwartkowej konferencji Pietraszkiewicz, w styczniu 2006 r. udzielono z FPU poręczeń na kwotę odpowiadającą blisko 50 proc. kwoty poręczeń udzielonych z funduszu w całym 2005 r. Jego zdaniem, dynamika poręczeń i gwarancji z FPU będzie rosła.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane