ZBP: rekordowo niska kwota prób wyłudzeń w bankach w III kw. 2022 r.

  • PAP
opublikowano: 27-10-2022, 16:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W okresie lipiec-wrzesień 2022 r. odnotowano 2089 prób wyłudzeń pieniędzy w bankach na kwotę 47,7 mln zł. Liczba prób wyłudzeń jest wysoka, ale wartość kwot, które próbowano ukraść, jest rekordowo niska – podał w czwartek Związek Banków Polskich.

fot. ARC

„W okresie lipiec-wrzesień 2022 r. odnotowano 2089 prób wyłudzeń na łączną kwotę 47,7 mln zł. Pomimo utrzymywania się dosyć wysokiej liczby prób ich łączna kwota jest rekordowo niska – dotychczasowe minimum (51,7 mln zł w IV kwartale 2018 r.) zostało pobite o niemal 7,6 proc.” – podał Związek Banków Polskich w czwartkowej informacji.

Z danych ZBP wynika, że wysoka liczba wyłudzeń jest kontynuacją trendu widocznego od dwóch lat. Najwięcej prób wyłudzeń odnotowano w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Jednak – jak wskazano – kwoty, jakie próbowano wyłudzić, są stosunkowo niewielkie.

„Warto podkreślić, że najwyższa próba wyłudzenia dotyczyła 6 mln zł (woj. mazowieckie). W przeszłości kilkukrotnie zdarzały się próby dot. kwot przekraczających kilkanaście czy nawet 20 mln zł. Łącznie odnotowano tylko cztery próby wyłudzeń na kwotę przekraczającą 1 mln zł. To już trzeci kwartał z rzędu, w którym widać tak stosunkowo pozytywne dane” – powiedział cytowany w informacji ZBP Grzegorz Kondek, koordynator kampanii informacyjnej Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.

Jak wyliczył ZBP, statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano 22 próby wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 519 tys. zł. Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 105,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,45 mld zł.

Związek podał, że liczba dokumentów w Centralnej Bazie Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, które służą do potwierdzania tożsamości, wyniosła na koniec września 2 mln 258 tys. 175 szt. W III kwartale 2020 r. baza wzrosła o ponad 45,2 tys. sztuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane