ZBP: Stała stopa procentowa tak, ale jako jedna z możliwości

  • PAP
opublikowano: 24-09-2018, 17:14

Wprowadzenie stałej stopy procentowej w kredytach mieszkaniowych powinno być w ofercie banków, ale jako jedna z możliwości, a nie opcja dominująca - mówili w poniedziałek przedstawiciele Związku Banków Polskich, odnosząc się do propozycji zawartych w projekcie zmian w tzw. rekomendacji S, przygotowanym przez KNF.

Projekt ten zawiera także wprowadzenie do polskiego systemu opcji "mieszkanie za dług".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele Związku Banków Polskich poinformowali, że przygotowali już swoje uwagi do propozycji KNF i zostały one przesłane do komisji.

"Jako środowisko bankowe chcielibyśmy mieć takie produkty w portfelu, ale chcielibyśmy, by one były bardzo dobrze przygotowane, żeby identyfikowały wszystkie zagrożenia z punktu widzenia klienta, ale także żeby identyfikowały zagrożenia z punktu widzenia deponentów oraz stabilności całego sektora" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zaznaczył, że jedną z możliwości jest wprowadzanie kredytu o stałym oprocentowaniu na określony czas, np. na 5 lat.

Jak dodał Mariusz Zygierewicz z ZBP, przedstawicieli sektora bankowego najbardziej niepokoi tendencja, by kredyty o stałym oprocentowaniu stawały się dominującą ofertą kredytową.

"Zgoda, idziemy w tym kierunku, ale nie forsujmy tego bardzo silnie" - powiedział. "Powinno to być w ofercie banków, ale jako opcja do wyboru" - dodał.

"Jeżeli mielibyśmy udzielać na masową skalę kredytów o stałej stopie procentowej, potrzebne byłyby zmiany regulacyjne, m.in. zmiany dotyczące innych wag ryzyka przy kredytach o stałej stopie procentowej, inne wymogi w zakresie dopuszczalnego LtV i DTI" - zaznaczył przedstawiciel ZBP.

Z kolei w przypadku mechanizmu "klucze za dług", zdaniem ZBP, raczej nie powinno być tak, by każdy bank miał obowiązek mieć taką ofertę w swoim portfelu.

Według Zygierewicza nie powinno być też "sztucznej konkurencji między bankami, kto szybciej i łatwiej może pozbyć się zobowiązania".

"Kredytobiorca jest też narażony na duże ryzyko, bo jak wkład własny mas wynosić 30 procent, nie wiadomo co będzie się działo z tym wkładem własnym, gdy trzeba będzie oddać mieszkanie bankowi" - powiedział przedstawiciel ZBP. "Na dzień dzisiejszy ryzyko dla klienta jest potencjalnie wysokie" - dodał. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane