ZBP: w czerwcu wzrósł wskaźnik koniunktury bankowej Pengab

  • PAP
opublikowano: 27-06-2018, 11:54
aktualizacja: 27-06-2018, 11:55

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w czerwcu w stosunku do majowego pomiaru o 5 pkt., do 30,7 pkt. Wzrosła aktywność przedsiębiorców i klientów indywidualnych, a ocena rynku kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych utrzymuje się na wysokim poziomie - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Wskaźnik ocen wyniósł w czerwcu 29,1 pkt., czyli w porównaniu do majowego odczytu wzrósł o 8,7 pkt., a wskaźnik prognoz był wyższy o 1,4 pkt. i wyniósł 32,4 pkt.

"Zmiana aktywności klientów wynika z silnego wpływu czynników sezonowych, które w czerwcu mają pozytywny wpływ na rynek, jednak w perspektywie kwartału przyczynią się do okresowego spadku aktywności klientów" - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Idzik z Kantar TNS.

Dodał, że w czerwcu m/m wzrosła aktywność przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych na rynku depozytowym, jak i kredytowym. "Indeksy prognostyczne m/m odnotowały spadki w przypadku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw" - dodał.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w czerwcu 53 pkt., czyli spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 9 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 45 pkt., czyli wzrósł o 19 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w czerwcu wyniósł 28 pkt., czyli spadł o 1 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 10 pkt., co oznacza, że wzrósł o 5 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 28 pkt., czyli wzrosła o 4 pkt. mdm, a prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 19 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu