ZBP znalazł wreszcie arbitra bankowego

Administrator
opublikowano: 21-01-2002, 16:16

Po kilku miesiącach dyskusji udało się wybrać arbitra bankowego. Zostanie nim od pierwszego marca prawnik Katarzyna Marczyńska. Jej zadaniem będzie obrona klientów bankowych. Katarzyna Marczyńska ma rozstrzygać spory, w których wartość przedmiotu nie jest wyższa niż 8 tys. zł.

Po kilku miesiącach dyskusji udało się wybrać arbitra bankowego. Zostanie nim od pierwszego marca prawnik Katarzyna Marczyńska. Jej zadaniem będzie obrona klientów bankowych. Katarzyna Marczyńska ma rozstrzygać spory, w których wartość przedmiotu nie jest wyższa niż 8 tys. zł.

- Kwota ta może w przyszłości zostać zmieniona - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor Generalny Związku Banków Polskich.

Każdy, kto nie zgadza z decyzją swojego banku, lub uważa, że postępuje on nieuczciwie, może wnieść swoją sprawę do arbitra wraz z uzasadnieniem i kopiami dokumentów. Trzeba także wpłacić 50 zł. Pieniądze te są zwracane, gdy klient wygra sprawę, a identyczną kwotę wpłaca winowajca - czyli bank.

- Oczekujemy, że - podobnie jak w krajach Unii Europejskiej- arbiter będzie rozstrzygać po kilka tysięcy spraw rocznie. Jednak gdyby się okazało, że będzie ich więcej, to przewidujemy możliwość powołania drugiego arbitra, który będzie mieć te same uprawnienia - wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz.

Dodaje, że na razie urząd będą finansować członkowie ZBP, czyli banki. W przyszłości natomiast arbiter ma się utrzymywać, przynajmniej częściowo, z opłat wnoszonych przez klientów.

BT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane